Posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego ds. Polityki Rozwoju
25.10.2023
25 października br. odbyło się posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego do spraw Polityki Rozwoju (KK PR), które zainaugurował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przegląd stanu realizacji najważniejszych zadań wynikających z dokumentu „Diagnoza systemu zarządzania rozwojem Polski – główne wnioski i rekomendacje” oraz podsumowanie dotychczasowych efektów pracy nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 (KRK) przedstawiającą wizję możliwych ścieżek rozwoju Polski w perspektywie 2050 to główne tematy dzisiejszego posiedzenia.
Odpowiedzialność za państwo wymaga odważnych, dalekosiężnych planów. Wymaga przewidywania i bycia przygotowanym na różne scenariusze, na których kształtowanie mają często wpływ czynniki zewnętrzne. Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 to dokument, który będzie kierunkowskazem w wielowymiarowym zarządzaniu rozwojem Polski
– podkreślił na wstępie minister Grzegorz Puda.
Uczestnicy posiedzenia omówili główne założenia KRK i treść projektu. Kolejnym punktem spotkania było zaopiniowanie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 przez członków Komitetu.
Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 stanowi kluczowy element procesu konsolidacji i hierarchicznego uporządkowania dokumentów strategicznych i programowych, tak by tworzyły spójny i przewidywalny wyznacznik realizowanych celów rozwojowych kraju w średnim i długim horyzoncie czasowym. Śmiało można powiedzieć, że prace nad Koncepcją otwierają nowy cykl programowania rozwoju w Polsce
– mówił szef MFiPR Grzegorz Puda.
Podczas spotkania zaprezentowano informacje o realizacji zadań wynikających z dokumentu „Diagnoza systemu zarządzania rozwojem Polski – główne wnioski i rekomendacje ” realizowanych w drugim i trzecim kwartale bieżącego roku.
Komitet Koordynacyjny do Spraw Polityki Rozwoju jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów. Jego celem jest zapewnienie efektywnej koordynacji programowania i wdrażania polityki rozwoju, a także strategicznego monitorowania i oceny instrumentów jej realizacji. Realizuje zadania o charakterze koncepcyjno-analitycznym, w tym konsultuje i opiniuje główne kierunki i mechanizmy polityki rozwoju i systemu zarządzania rozwojem.