Posiedzenie Międzyregionalnej Grupy „Karpaty” przy Europejskim Komitecie Regionów
25.11.2021
Tylko jednomyślność na poziomie Rady UE pozwali na formalne uruchomienie procesu przyjęcia piątej makroregionalnej strategii Unii Europejskiej - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas posiedzenia Międzyregionalnej Grupy „Karpaty”.
Polska zamierza prowadzić rozmowy na rzecz przekonania wszystkich rządów do zasadności powołania Strategii makroregionalnej dla Karpat. Chcemy, aby wszystkie kraje – sygnatariusze Konwencji Karpackiej – wspólnie z nami działały w ramach procesu karpackiego
– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jedną z platform współpracy w procesie budowania makrostrategii dla Karpat jest Konwencja Karpacka. To wielostronna umowa międzynarodowa zawarta przez siedem państw regionu karpackiego: Czechy, Polskę, Rumunię, Serbię Słowację, Ukrainę i Węgry. Jak dotychczas stroną Konwencji Karpackiej nie stała się Unia Europejska.
Celem Konwencji Karpackiej jest współpraca międzynarodowa oraz prowadzenie wszechstronnej polityki na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju regionu karpackiego, dla poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i dziedzictwa kulturowego Karpat.
Ratyfikacja Konwencji Karpackiej przez UE stanowi także pierwszy krok na rzecz formalizacji inicjatywy odnoszącej się do powstania strategii makroregionalnej
– przekonywała wiceminister.
W Karpatach nadal pozostaje potrzeba prowadzenia wspólnych działań. Konieczność wspólnych projektów widzą nie tylko sygnatariusze Deklaracji Karpackiej, ale także przedstawiciele instytucji w innych państwach, przede wszystkim w Rumunii – to wyniki ostatnich analiz przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
M. Jarosińska-Jedynak nakreśliła dalsze kroki, które planuje realizować MFiPR w działaniach na rzecz utworzenia Strategii Karpackiej. Wiceminister wymieniła między innymi rozmowy bilateralne z Rumunią, Czechami i Serbią oraz organizację spotkania Karpackiej Rady Wykonawczej.
Głównym celem działalności Międzyregionalnej Grupy „Karpaty” Europejskiego Komitetu Regionów jest propagowanie idei utworzenia Makroregionalnej Strategii dla Karpat.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest aktywne w działaniach na rzecz tej inicjatywy.