W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady do spraw Społecznych Narodowej Rady Rozwoju

27.03.2023

„Centra Usług Społecznych – inicjatywa prezydencka po 3 latach – podsumowanie i plany na przyszłość” to tematyka zwołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Rady do spraw Społecznych. Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyło się osiemnaste posiedzenie Rady do spraw Społecznych Narodowej Rady Rozwoju. wzięła w nim udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na pierwszy planie osoby siedzące przy stole. W tle ekran z prezentacją

Jednym z tematów posiedzenia było wsparcie Centrów Usług Społecznych ze środków EFS+ w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego oraz w Programach Regionalnych.

Rozwój usług społecznych jest jednym z priorytetowych obszarów interwencji Funduszy Europejskich. W perspektywie finansowej 2021-2027, minimum 25% alokacji EFS+  przeznaczymy na finansowanie działań w obszarze włączenia społecznego, w tym, w szczególności usług społecznych. To ponad 3 miliardy złotych, które realnie wpłyną na politykę społeczną w Polsce

– zaznaczyła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister podkreśliła jak ważne jest świadome zarządzanie polityką społeczną. Obok rozwoju podaży usług, kluczowe jest również dążenie do ich integracji. Dzięki takim działaniom dostęp do usług będzie bardziej przystępny dla obywateli.

Europejski Fundusz Społeczny wspiera to rozwiązanie od początku. W Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój przeprowadzono pilotaż dotyczący tworzenia i funkcjonowania centrów. Powstało 41 Centrów Usług Społecznych, a  doświadczenia z ich działalności pozwolą na jak najlepsze zaprogramowanie rozwoju centrów  w przyszłości

-  powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Wsparcie w zakresie tworzenia CUS i rozwoju świadczonych przez nie usług będzie realizowane w nowej perspektywie finansowej w programach regionalnych. W programie krajowym FERS zaplanowano działania, które zapewnią lepsze funkcjonowanie CUS, co przełoży się na lepsze dotarcie do potrzeb mieszkańców. Aby wzmocnić wymianę doświadczeń między jednostkami samorządu terytorialnego zaplanowano mapowanie i sieciowanie funkcjonujących już Centrów Usług Społecznych.

Według wstępnych szacunków Instytucji Zarządzających, na wsparcie CUS łącznie w regionach  zaplanowaliśmy ok. 590 mln zł. Pozwoli to na utworzenie w ciągu najbliższych lat co najmniej 165 CUS

– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W ramach wsparcia CUS w regionach współfinansowane będą mogły być koszty ich utworzenia. Ostateczny zakres wsparcia zależał będzie od zapisów danego programu i planów Instytucji Zarządzających programami regionalnymi.

Rada do spraw Społecznych Narodowej Rady Rozwoju obraduje, aby analizować aktualną sytuację w zakresie spraw społecznych, opracowywać konkretne rozwiązania oraz weryfikować ich realizację. W dzisiejszym posiedzeniu wzięli również udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska, Przewodniczący Konwentu Dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej Adam Szponka, Przewodniczący Rady dr hab. Marek Rymsza.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}