Posiedzenie Rady Dostępności – wdrażanie Programu Dostępność Plus w praktyce
07.09.2023
W Jeleniej Górze odbyło się dzisiaj XI Posiedzenie Rady Dostępności. Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, środowisk osób z niepełnosprawnościami, eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawiali o postępach we wdrażaniu ustawy o zapewnieniu dostępności i Programu Dostępność Plus. Posiedzenie Rady poprowadziła przewodnicząca Rady, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zorganizowaliśmy posiedzenie Rady Dostępności właśnie tutaj, co pozwoli połączyć merytoryczną dyskusję na temat bieżących kwestii związanych z rozwojem dostępności w Polsce, z poznawaniem pięknych i jednocześnie otwartych dla każdego okolic Jeleniej Góry. Bardzo nam miło, że wraz z Radą Dostępności możemy skorzystać z gościnności Dolnego Śląska
– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Podczas posiedzenia omówiono działania mające na celu wdrażanie głównych elementów ustawy o zapewnianiu dostępności. Zreferowanie kluczowych wniosków zawartych w sprawozdaniu z realizacji Programu Dostępność Plus za rok 2022 było natomiast przyczynkiem do analizy wyzwań związanych z wdrażaniem programu. W trakcie obrad zaprezentowano mapę inwestycji Programu Dostępność Plus oraz podsumowano prace grup zadaniowych Rady.
Uczestnicy spotkania mieli także okazję do zapoznania się z praktycznymi rozwiązaniami z zakresu dostępności wprowadzonymi w ostatnich latach na terenie Dolnego Śląska.
Turystyka to nie tylko forma spędzania wolnego czasu, ale również alternatywna możliwość terapii i rehabilitacji osób ze szczególnymi potrzebami. Świadomość tych i innych korzyści płynących z rozwoju turystyki społecznej jest mocno obecna na terenie Dolnego Śląska
– podkreśliła wiceminister.
W podziękowaniu za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego MFIPR Przemysław Herman, otrzymali z rąk prezesa Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisława Schuberta pamiątkowe statuetki.
Program Dostępność Plus
Koordynowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Program Dostępność Plus, to pierwsze tak kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. W ciągu 5 lat działalności uruchomiono szereg inwestycji i zaangażowano już ponad 18 mld złotych. Skala pozytywnych zmian jest duża i odczuwalna zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień korzystają z rezultatów wdrażania programu. Te efekty to tysiące miejsc takich jak urzędy, placówki ochrony zdrowia, dworce, muzea czy szkoły które zmieniają swoje oblicze redukując bariery architektoniczne, cyfrowe czy komunikacyjno-informacyjne.
Niwelowanie barier architektonicznych, cyfrowych i komunikacyjno-informacyjnych jest możliwe dzięki Funduszom Europejskim. Źródłem finansowania przedsięwzięć są również publiczne środki krajowe. Planowana na lata 2018-2025 wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji programu wyniesie około 23 mld złotych.
Więcej o Programie Dostępność Plus: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/dostepnoscplus