W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PPP dla inwestycji chroniących środowisko

03.02.2021

Inwestycje publiczne w obszarze ochrony środowiska można realizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Konferencję "PPP - szansą na inwestycje chroniące środowisko" otworzył wiceminister Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. PPP.

wiceminister Waldemar Buda, za nim stoją flagi Polski i Unii Europejskiej

Od dłuższego czasu obserwujemy niesłabnącą tendencję do coraz ściślejszego powiązania ochrony środowiska z różnymi dziedzinami życia społecznego. Trend ten ma charakter ogólnoświatowy i jest również mocno widoczny w obecnych działaniach polskiego rządu, jak również polskich miast

- mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Minister wskazał, że w "Polityce rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego" ochrona środowiska została wskazana na pierwszym miejscu jako jeden z sektorów, w którym PPP może i powinno być wykorzystane na szeroką skalę.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) jako Centralna Jednostka ds. PPP aktywnie włączyło się do prac powołanego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska zespołu, który pracuje nad wdrożeniem modeli finansowania projektów sprzyjających zielonej transformacji sektora ciepłownictwa.

MFiPR już pomaga realizować inwestycje w ochronie środowiska w formule PPP. Zapewniamy wsparcie doradcze dla projektu "Budowa instalacji do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych we Włocławku". To laureat konkursu "Osiągnij Sukces z PPP" w kategorii Zielone inwestycje, który zorganizowaliśmy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Na bazie zebranych doświadczeń z etapu przygotowania do realizacji projektu gminy Włocławek, wypracowane zostaną rekomendacje w zakresie finansowania inwestycji w obszarze "energii z odpadów" w modelu PPP

- powiedział Waldemar Buda.

Inwestycje chroniące środowisko można realizować w formule PPP przy wsparciu funduszy unijnych. Przykładem takiego projektu jest przedsięwzięcie z Poznania. Projekt z powodzeniem przeszedł przez najważniejsze etapy przygotowania i realizacji inwestycji PPP i obecnie już od prawie 4 lat służy miastu. W ślady Poznania idzie Olsztyn, gdzie w 2020 roku rozpoczęto budowę instalacji do produkcji energii z odpadów z wykorzystaniem PPP i środków europejskich.

Doświadczenia Poznania i Olsztyna mogą być przykładem do naśladowania dla innych gmin, stojących przed podobnymi wyzwaniami w obszarze gospodarki odpadami a jednocześnie koniecznością modernizacji systemów ciepłowniczych bazujących na węglu

- dodał wiceminister Waldemar Buda.

W sektorze wodno-kanalizacyjnym też są udane projekty PPP - inwestycja miasta Mławy, polegającą na budowie i eksploatacji oczyszczalni ścieków. Projekt obecnie znajduje się na etapie utrzymania, stanowiąc dobry przykład właściwie realizowanej inwestycji PPP.

Gminy, które zastanawiają się nad realizacją inwestycji w formule PPP w ochronie środowiska, powinny przeanalizować poziom cen oferowanych usług i możliwości finansowe swoich mieszkańców. Korzyścią z wyboru formuły PPP jest szansa na brak podwyżek cen świadczonych usług w dłuższym okresie i zapewnienie wysokiego standardu świadczonych usług przez doświadczonego operatora lub partnera prywatnego

- podsumował wiceminister Waldemar Buda.

Spotkanie współorganizowały: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Fundacja Centrum PPP i Fundacja Veolia Polska.

{"register":{"columns":[]}}