W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Dostępność Plus na międzynarodowym forum Zero Project

24.02.2022

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak przedstawiła Program Dostępność Plus na międzynarodowej konferencji Zero Project. Nasze kompleksowe rozwiązania dla osób ze szczególnymi potrzebami zostały docenione i wyróżnione w konkursie The Zero Project 2022 w grudniu ubiegłego roku.

Zdjęcie wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak i napis: wiceminister przedstawiła Program Dostępność Plus na międzynarodowej konferencji Zero Project.

Program Dostępność Plus wspiera nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale także kobiety w ciąży, rodziców małych dzieci oraz seniorów. Dla nich wszystkich, ale także dla nas w przyszłości, budujemy dostępną i przyjazną przestrzeń publiczną oraz komfortowe warunki życia

– powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Od ponad trzech lat eliminujemy bariery w 8 obszarach: ochronie zdrowia, architekturze, transporcie, cyfryzacji, edukacji, usługach społecznych, gospodarce. Ten szeroki zakres odzwierciedla ambitny cel Programu, jakim jest wprowadzenie dostępności do wszystkich polityk publicznych w kraju.

Robimy wiele, by ten cel stał się faktem. Na poprawę dostępności wydaliśmy już ponad 2 mld euro w ponad 100 projektach

– podkreśliła wiceminister.

Zmiana, jaką chcemy wprowadzić, ma zaszczepić nawyk myślenia o dostępności jako niezbędnym elemencie projektowania naszej przyszłości. Podejmujemy działania, które pomogą likwidować bariery: architektoniczne cyfrowe, w obszarze komunikacji, tam, gdzie je dostrzegamy. Obecnie modernizujemy blisko 200 dworców kolejowych, 200 szkół podstawowych, 200 uczelni wyższych, ponad 300 przychodni i szpitali, kilkaset urzędów, miejsc związanych z kulturą, sportem i wypoczynkiem.

Powołaliśmy koordynatorów dostępności w ok 2300 różnych instytucjach. Ich zadaniem jest zapewnienie dostępności instytucji publicznych dla wszystkich obywateli

– wymieniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Program, koordynowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, to pierwsze i kompleksowe ujęcie dostępności w Polsce, uwzględniające przede wszystkim stworzenie szerokich ram prawnych dla jej wdrażania w usługach i przestrzeni publicznej.

Zero Project

W grudniu 2021 r. Program Dostępność Plus został laureatem w międzynarodowym konkursie The Zero Project 2022. Celem konkursu jest wyłonienie i pokazanie światu najlepszych praktyk i rozwiązań, które poprawiają codzienne życie osób z niepełnosprawnością. Program Dostępność Plus został wyróżniony w kategorii „Polityki publiczne kształtujące ramy prawne dla dostępności”. Tej tematyce poświęcony był panel, w którym obok Polski głos zabrali także przedstawiciele organizacji z Kanady i USA. Obecność Polski w tym prestiżowym gronie to wielkie wyróżnienie.

Tegoroczna konferencja Zero Project odbyła się w Wiedniu i równolegle w formule on- line. Wydarzenie zgromadziło ponad mówców z ponad 50 krajów. Przedstawili oni swoje unikalne spojrzenie na rozwiązania dla świata bez barier.

Materiały

Program Dostępność Plus 2018-2025 laureatem w konkursie The Zero Project 2022
{"register":{"columns":[]}}