W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Infrastruktura i Środowisko wizytówką polityki spójności w Europie

09.12.2019

2 350 podpisanych umów do tej pory z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) to aż 101,4 miliarda złotych środków unijnych. To prawie 87 procent dostępnego budżetu. Instytucje zaangażowane we wdrażanie POIiŚ omówiły postępy w realizacji programu podczas spotkania rocznego z Komisją Europejską. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister Grzegorz Puda.

Przy stole przykrytym fioletową tkaniną siedzi trzech mężczyzn. Pośrodku wiceminister Grzegorz Puda.

- Rok 2019 to kolejny rok, w którym osiągamy założone cele kontraktacji i certyfikacji. Dziękuję wszystkim zaangażowanym instytucjom, których wspólny wysiłek przełożył się na sukces w realizacji wszystkich naszych celów – powiedział wiceminister Grzegorz Puda.

Sprawnie przebiega także wnioskowanie o płatności – na koniec 2019 r. planujemy przedstawić KE wydatki kwalifikowalne na poziomie ponad 60 miliardów złotych, co pozwoli na uzyskanie refundacji opiewających na około 43% alokacji.

Dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej Christopher Todd, pogratulował osiągniętych w tym roku wyników. Podkreślił, że POIiŚ pozostaje najlepiej wdrażanym programem operacyjnym w Europie i  jest wizytówką polityki spójności.

Zrealizowanie założonych celów pośrednich pozwoliło na uwolnienie środków w ramach tzw. rezerwy wykonania. Oznacza to 1,7 miliarda euro do wykorzystania na kolejne projekty we wszystkich wspieranych sektorach – energii, środowiska, transportu, kultury oraz zdrowia.

Rezultaty osiągane przez POIiŚ są coraz lepiej widoczne, wiele inwestycji udało się już zakończyć, a z wybudowanej przy udziale funduszy unijnych infrastruktury korzysta całe społeczeństwo.
Postępy we wdrażaniu programu w poszczególnych obszarach zostały przedstawione w prezentacjach Instytucji Zarządzającej oraz Instytucji Pośredniczących. Pokazane zostały również przykłady zakończonych projektów, zrealizowanych dzięki wsparciu środkami POIiŚ.

Spotkanie roczne odbyło się 6 grudnia 2019 roku w Warszawie w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych na Wybrzeżu Kościuszkowskim, wybudowanej przy udziale środków POIiŚ 2007-2013. W ramach POIiŚ 2014-2020 powstało natomiast unikalne w skali świata Mobilne Laboratorium dla ochrony, konserwacji i zabezpieczenia dzieł sztuki i obiektów zabytkowych w architekturze. Goście z Komisji Europejskiej mieli okazję zwiedzić je osobiście i obejrzeć aparaturę badawczą opartą na najnowocześnieśniejszych dostępnych technologiach.

Więcej natemat projektu na stronie pogotowie-konserwatorskie.asp.waw.pl.

 

{"register":{"columns":[]}}