Program Inteligentny Rozwój nie zwalnia tempa
24.11.2020
To był kolejny dobry rok realizacji Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Mimo niesprzyjających warunków gospodarczych w całej Europie wywołanych COVID-19, w programie wykorzystano ponad 90 proc. dostępnych środków. Okazją do podsumowania realizacji programu oraz prezentacji bieżących działań było doroczne spotkanie przeglądowe z Komisją Europejską, w którym uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Już 34,3 miliarda złotych z POIR zaangażowanych jest w realizację blisko 11 tysięcy projektów. To pieniądze m.in. na wsparcie innowacji, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R) przez przedsiębiorstwa oraz rozwoju potencjału firm do prowadzenia działań B+R
– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Program Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej program finansujący badania, rozwój i innowacje oraz drugi pod względem budżetu krajowy program na lata 2014-2020. Na jego realizację przeznaczono 38 miliardów złotych z Funduszy Europejskich. Dzięki pieniądzom krajowym i funduszom UE naukowcy i przedsiębiorcy zyskają nowe możliwości prowadzenia wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, a wyniki prac B+R znajdą praktyczne wykorzystanie w gospodarce.
W Polsce systematycznie od kilku lat, rosną nakłady na działalność B+R. Według najnowszych danych GUS, w 2019 r. wyniosły one ponad 30 miliardów złotych i wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o ponad 18 proc.
Największą grupę beneficjentów programu stanowią firmy. 8362 przedsiębiorców zawarło umowy o dofinansowanie na kwotę 25,16 miliarda złotych.
Polskie firmy chcą się rozwijać. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na inwestycje w innowacje, podnoszenie innowacyjności swoich usług i towarów czy współpracę z jednostkami naukowymi. W roku 2019 wzrosła liczba firm oraz instytucji prowadzących działalność w sektorze B+R o 1,4 proc.
– dodaje Jarosińska-Jedynak.
Najważniejszym zadaniem dla MFiPR jest teraz rozliczanie projektów i płatności na rzecz beneficjentów. Zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o refundację ponad 19 miliardów złotych.
Przedstawiciel Komisji Europejskiej Christopher Todd, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej pogratulował efektów wdrażania programu oraz podkreślił, że dla KE innowacje to jeden z priorytetów.