Program Operacyjny Polska Wschodnia – efekty gospodarcze i społeczne
14.12.2021
Koniec roku to czas na podsumowanie wykorzystania funduszy unijnych oraz stanu realizacji programów. Okazją do podsumowania było spotkanie instytucji zaangażowanych we wdrażanie Programu Polska Wschodnia (POPW) 2014-2020 z Komisją Europejską, które otworzyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
To był kolejny dobry rok w realizacji Programu Polska Wschodnia. Dotychczas zainwestowaliśmy 95 proc. pieniędzy z Programu. POPW to prawie 2900 podpisanych umów o dofinansowanie z UE o wartości około 8,4 miliarda złotych
– rozpoczęła roczne podsumowanie POPW z Komisją Europejską wiceminister Jarosińska-Jedynak.
Dzięki dobremu zarządzaniu pieniędzmi krajowymi i unijnymi oraz trafnym inwestycjom Polska Wschodnia jest coraz lepszym miejscem do życia. Region staje się też bardziej konkurencyjny. Realizacja Programu przynosi wymierne efekty w postaci dodatkowych miejsc pracy, tworzenia innowacyjnych firm, oddawania do użytku kolejnych odcinków dróg i linii kolejowych
– dodała.
Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że już prawie 1/3 kwoty dofinansowania, czyli ok. 2,7 mld zł stanowią projekty zakończone.
Obecnie, do Komisji Europejskiej zawnioskowaliśmy o 74% całej puli programu. Daje to drugie miejsce wśród programów krajowych, po Programie Operacyjnym Pomoc Techniczna co po raz kolejny daje POPW pozycję w ścisłej czołówce polskich programów
– zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.
Efektem działania funduszy europejskich z Programu Polska Wschodnia są prężnie działające startupy, innowacyjne produkty i usługi, nowe miejsca pracy, ekologiczny transport miejski, nowe drogi, zmodernizowane linie kolejowe, nowoczesne i dostępne dla podróżnych dworce i stacje kolejowe.
Obserwujemy, że istnieje duże zainteresowanie realizacją projektów w Polsce Wschodniej zarówno ze strony startupów, jak i bardziej dojrzałych firm. W samym 2021 r. zostało podpisanych prawie 400 umów o wartości ok. pół mld zł. Dlatego też, aby wykorzystać pozostałe środki w tym obszarze, zaplanowaliśmy w 2022 r. realizację kolejnych konkursów dla przedsiębiorców
– zapowiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Program Polska Wschodnia to także inwestycje w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej w pięciu miastach wojewódzkich i poprawę dostępności transportowej makroregionu. Trwa realizacja inwestycji, a wiele z nich już się zakończyło.
Do końca roku zakończonych zostanie 25 z 28 realizowanych w Programie inwestycji drogowych. Trwa także realizacja projektów kolejowych, co wpłynęło na wydanie 83% funduszy przeznaczonych na rozwój kolei w Programie Polska Wschodnia.
Spotkanie było okazją do omówienia perspektyw nowego okresu finansowania programu. Trwają prace nad następcą Programu Polska Wschodnia dla okresu programowania 2021-2027. Projekt programu został poddany konsultacjom publicznym i społecznym oraz został omówiony jego zakres z regionami Polski Wschodniej. Makroregion został powiększony o część regionalną województwa mazowieckiego.
Ze strony Komisji Europejskiej udział wzięli Christopher Todd oraz Lucie Žáčková. Wśród uczestników spotkania znaleźli się także przedstawiciele województw przedstawicieli samorządów województw Polski Wschodniej i instytucji koordynujących wdrażanie programów polityki spójności oraz instytucji pośredniczących dla Programu Polska Wschodnia.