W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Polska Cyfrowa wesprze zdalną naukę

30.03.2020

Już od 1 kwietnia samorządy każdej gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie zakupu sprzętu do zdalnej edukacji. W programie Polska Cyfrowa mamy na ten cel ponad 180 milionów złotych. Przyspieszona procedura oraz minimum formalności gwarantują szybkie otrzymanie refundacji.

Napis: 180 mln zł unijnego wsparcia na zakup sprzętu do zdalnej nauki. Obok dwa zdjęcia uczących się przy laptopach dzieci - chłopca i dziewczynki.

Wprowadziliśmy zmiany w programie Polska Cyfrowa i otrzymaliśmy na nie zgodę Komisji Europejskiej. Dzięki modyfikacji zasad korzystania z programu  każda gmina może otrzymać co najmniej 40 tysięcy złotych na zakup sprzętu komputerowego dla szkół. Posłuży on uczniom i nauczycielom do zdalnej edukacji - mówi minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podczas zawieszenia zajęć w szkołach, sprzęt komputerowy jest niezbędny do przeprowadzania lekcji na odległość. Przy wsparciu funduszy unijnych chcemy wyposażyć w taki sprzęt jak najwięcej szkół, które udostępnią go potrzebującym uczniom i nauczycielom. Dlatego gminy muszą oszacować swoje potrzeby. Mogą to być laptopy, tablety czy mobilny dostęp do internetu. Zakupy można realizować już teraz, a wydatki zostaną zrefundowane po rozpatrzeniu wniosku lub poczekać na przyznanie dotacji. Jak ją otrzymać? Gmina musi złożyć elektroniczny wniosek o refundację  do Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Przyspieszona przez pandemię cyfryzacja w szkolnictwie musi zostać szybko uzupełniona odpowiednim do zdalnej nauki sprzętem. To ułatwi uczniom i nauczycielom dostęp do aplikacji, otwartych zasobów edukacyjnych, broszur, opracowań i scenariuszy zajęć. Z drugiej strony przyczyni się do doskonalenia umiejętności cyfrowych, koniecznych do funkcjonowania we współczesnym świecie – dodaje Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zakupiony sprzęt komputerowy wróci do szkół po zakończeniu zdalnych lekcji i będzie służył uczniom także po powrocie do normalnej nauki.

{"register":{"columns":[]}}