W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Programy Interreg u progu nowej perspektywy

20.12.2024

Międzynarodowe programy Interreg pozwalają na podejmowanie wspólnych wyzwań ponad granicami państw. W latach 2021-2027 Polska uczestniczy w 11 programach. 20 grudnia odbyło się spotkanie poświęcone przyszłości programów Interreg, z udziałem wiceministra Konrada Wojnarowskiego, przedstawicieli urzędów marszałkowskich oraz środowiska naukowego.

Programy Interreg u progu nowej perspektywy

Programy Interreg ułatwiają wspólne rozwiązywanie problemów i wymianę wiedzy. Dzięki nim budujemy sąsiedzkie relacje i uczymy się współpracować w międzynarodowym partnerstwie. Podejmując wspólne wyzwania z zagranicznymi partnerami możemy skutecznie pokonywać istniejące bariery.

Polska za silną polityką spójności i programami Interreg

Polityka spójności działa i przynosi korzyści wszystkim krajom i regionom UE. Polska od lat jednoznacznie opowiada się za silną polityką spójności, jej wymiarem terytorialnym oraz zaangażowaniem samorządów i społeczności lokalnych. Programy Interreg są dobrym przykładem realizacji tych zasad i istotnym elementem tej polityki

– mówił wiceminister Konrad Wojnarowski.

Rola Interreg zgodnie ze stanowiskiem Rządu w sprawie przyszłości Polityki Spójności, zatwierdzonym na początku października br. zasługuje na wzmocnienie, w tym także poprzez zapewnienie odpowiednich środków finansowych.

Wiceminister Wojnarowski podkreślił wagę współpracy z samorządami oraz środowiskiem naukowym przy przygotowaniach do kolejnej edycji programów Interreg. Spotkanie było okazją do omówienia propozycji, które mają na celu zwiększenie efektywności programów oraz uwzględnienie potrzeb wszystkich regionów Polski.

Polska prezydencja w Radzie UE w 2025 roku

Wiceminister omówił priorytety nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE w zakresie przyszłości polityki spójności, w tym programów Interreg. Jednym z nich będzie wypracowanie konkluzji Rady UE z rekomendacjami dla polityki spójności po 2027 roku. Wiceminister zapowiedział również organizację szeregu wydarzeń w ramach polskiej prezydencji, mających na celu omówienie wyzwań stojących przed UE i polityką spójności. .

Już w styczniu 2024 roku w Krakowie odbędzie się panel dyskusyjny o Interreg w ramach konferencji promującej efekty polityki spójności w Polsce. Natomiast w marcu Komisja Europejska podsumuje wyniki konsultacji publicznych dotyczących przyszłości Interreg podczas wydarzenia na granicy włosko-słoweńskiej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}