W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przyjęty przez Radę Ministrów

10.01.2022

Akceptacja Rady Ministrów zakończyła ostatni etap prac na gruncie polskim nad programem Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 (FEPW). Projekt programu zostanie teraz wysłany do Komisji Europejskiej, aby rozpocząć oficjalne negocjacje.

Na grafice po prawej zdjęcie portretowe wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Po lewej jej cytat: "Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to już trzecia edycja specjalnego, ponadregionalnego programu, który będzie wspierał inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej".

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to już trzecia edycja specjalnego, ponadregionalnego programu, który będzie wspierał inwestycje istotne dla szybszego rozwoju Polski Wschodniej

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FEPW to jeden z programów krajowych, za pomocą których będą wdrażane Fundusze Europejskie w Polsce w perspektywie finansowej 2021-2027. Program jest kontynuacją dedykowanego wsparcia dla Polski Wschodniej, zapoczątkowanego w „Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013” oraz „Programie Polska Wschodnia 2014-2020”. Nowością jest włączenie do programu części Mazowsza – bez Warszawy i przyległych powiatów – czyli regionu statystycznego mazowieckiego regionalnego.

Nowy program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach: przedsiębiorczość i inwestycje, energia i klimat, spójna sieć transportowa oraz  turystyka i usługi uzdrowiskowe.

W programie nadal będziemy finansować inwestycje w podstawową infrastrukturę makroregionu. Będziemy je realizować już w nowym kontekście – ze znacznie większym akcentem na poszanowanie środowiska naturalnego i klimatu. Będziemy także wspierać konkurencyjność przedsiębiorstw wzmacniając gospodarkę makroregionu. Poprawimy także sytuację miast Polski Wschodniej, w szczególności tych borykających się z największymi problemami społeczno-gospodarczymi, aby i ich mieszkańcy mieli szansę na poprawę jakości życia i rozwój.

Całkowity budżet programu to ponad 2,5 mld euro.

 

Materiały

Więcej o programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027
{"register":{"columns":[]}}