Prosto do celu z Funduszami Europejskimi
09.03.2020
Każdego roku o tej porze, patrząc przez okno, zadajemy sobie podobne pytania: wiosna czy zima? Zamienić puchówkę na lekki płaszczyk, czy nie? Nie ma dobrej odpowiedzi na te pytania. Przez okres przejściowy po prostu trzeba… przejść. Natomiast w konkursach, dofinansowanych z Funduszy Europejskich, zasady są konkretnie określone. Z góry wiadomo: kto? kiedy? ile? na co? I wszystko jasne!
W marcu ruszają nowe nabory z programów regionalnych oraz krajowych. Wiele konkursów kierowanych jest również do przedsiębiorców. O wsparcie mogą starać się również jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz ośrodki pomocy społecznej, instytucje ochrony zdrowia czy uczelnie wyższe.
Cała oferta obejmuje 38 naborów z programów ogólnopolskich, 92 z programów regionalnych (w tym 50 nowych naborów).
W tym miesiącu można składać wnioski o dotacje głównie w obszarach: aktywizacji społecznej, efektywności energetycznej, B+R, innowacji, cyfryzacji, edukacji i nauki, transportu oraz ochrony środowiska. Kilka naborów jest poświęconych transportowi, zdrowiu i rewitalizacji.
Zapoznaj się z marcowymi konkursami i odkryj nowe możliwości rozwoju!
Przedsiębiorcy, jednostki naukowe, uczelnie wyższe
Badania i rozwój
Stworzenie innowacyjnego produktu w oparciu o wyniki prac badawczo-rozwojowych to dopiero połowa sukcesu. Aby faktycznie wzmocnić konkurencyjność i innowacyjność firmy trzeba jeszcze te produkty wprowadzić na rynek. Tu z pomocą również przychodzą fundusze europejskie. Dzięki konkursom „Badania na rynek” możliwe jest sfinansowanie wdrożenia tych innowacyjnych produktów i procesów.
Od 25 marca można aplikować w 3 konkursach:
- Badania na rynek (konkurs ogólny),
- Badania na rynek (konkurs dedykowany miastom średnim),
- Badania na rynek (konkurs dedykowany projektom na rzecz dostępności).
Blisko dziesięć konkursów z tego obszaru dostępnych jest w programach regionalnych. Wsparcie finansowe można uzyskać na:
- przedsięwzięcia zapewniające możliwość realizacji w firmach pełnego procesu tworzenia innowacyjnego rozwiązania (województwo małopolskie, lubelskie), tj. na:
- fazę badawczo-rozwojową oraz
- fazę wdrożeniową (badania przemysłowe, zaprojektowanie linii demonstracyjnych i pilotażowych);
- komercjalizację wyników prac badawczych (śląskie);
- rozbudowę lub modernizację infrastruktury B+R jednostek naukowych w celu prowadzenia prac badawczych, odpowiadających potrzebom gospodarki, mających zastosowanie w obszarach inteligentnych specjalizacji regionu (mazowieckie, wielkopolskie).
Przedsiębiorstwa z województwa zachodniopomorskiego, zarówno same, jak i w partnerstwie z jednostkami naukowymi, mogą otrzymać dofinansowanie na zakup usługi badawczo-rozwojowej, która polega na opracowaniu nowego produktu lub usługi, ulepszeniu już istniejącego bądź jego przetestowaniu.
Innowacje
Jeśli masz pomysł na innowacyjny produkt bądź usługę, w Platformach startowych otrzymasz ekspercką pomoc i rozwiniesz pomysł w rentowny model biznesowy. Możesz zgłosić swój pomysł do wybranej platformy. Tam menadżer inkubacji przygotuje szczegółowy plan rozwoju Twojego pomysłu. Po jego realizacji i uzyskaniu pozytywnej rekomendacji możesz starać się o 1 mln złotych na rozwój swojego biznesu w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.
Więcej informacji o platformach startowych
Jednostki samorządu terytorialnego - Gminy
Centra Usług Społecznych
Aby sprawnie docierać z pomocą potrzebującym, niezbędna jest dobra organizacja i trafne zdefiniowanie problemu do rozwiązania.
Zapewnić to mają Centra Usług Społecznych, które pozwolą na skoordynowanie w jednym miejscu różnego typu oferowanych usług. Oprócz głównych zadań związanych ze świadczeniem pomocy społecznej, mogą to być również działania o charakterze edukacyjnym, czy kulturalnym. A co najważniejsze, wszystko to skrojone na miarę potrzeb danej gminy.
Autorzy takich projektów mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 2,5 mln zł do 5 mln zł, w zależności od typu CUS-u.
W konkursie można aplikować jeszcze do 31 marca.
Jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe
Efektywność energetyczna
Jeśli planujecie kompleksową modernizację energetyczną budynków publicznych, polegającej w szczególności na:
- ociepleniu obiektu,
- wymianie dachu, okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne,
- wymianie systemów wentylacji i klimatyzacji oraz zastosowaniu systemów zarządzania budynkiem,
- wymianie systemów centralnego ogrzewania na nowe, bardziej ekologiczne
to są na to środki w programach regionalnych (woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, śląskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie).
Informacje o konkursach w województwach:
Jednostki naukowe, organizacje pozarządowe, MŚP
Cyfryzacja
Lubimy je, bo ułatwiają życie, usprawniają pracę przedsiębiorcom i pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Oczywiście mowa o aplikacjach. Jeszcze do 31 marca trwa konkurs na tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego.
Dotyczą one następujących obszarów:
- e-administracja,
- e-uczenie się,
- e-włączenie społeczne,
- e-kultura,
- e-zdrowie.
Uczelnie wyższe
Dostępność
Uczelnia dostępna dla wszystkich? O szkołach wyższych bez barier – nie tylko tych barier architektonicznych – marzy wiele osób z niepełnosprawnościami, które chcą się kształcić.
Fundusze Europejskie pomagają uczelniom we wprowadzaniu zmian w obszarze dostępności komunikacyjnej, procedur kształcenia, czy dostosowywania rozwiązań architektonicznych. Tak, by ułatwić studentom z różnymi potrzebami równy dostęp do kształcenia.
W nadchodzącym konkursie uczelnie mogą starać się o dofinansowanie w wysokości od 1 do 15 mln złotych (w zależności od modelu wsparcia).
Więcej informacji o konkursie dla uczelni wyższych znajdziesz na stronie NCBR.gov.pl.
Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, ośrodki pomocy społecznej
Infrastruktura społeczna
Od 24 marca, dla podmiotów z województwa lubelskiego, związanych ze sferą infrastruktury społecznej, rozpoczyna się konkurs na projekty z zakresu:
- tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku przedszkolnym lub dostosowania istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami,
- rozszerzenia oferty edukacyjnej i specjalistycznej umożliwiającej dziecku z niepełnosprawnością udział w wychowaniu przedszkolnym
Zobacz także ogłoszenie o konkursie w województwie pomorskim.
Do 20 marca potrwa nabór w województwie podlaskim na realizację projektów w zakresie:
- a) przebudowy, remontu, modernizacji, adaptacji i wyposażenia istniejących obiektów infrastruktury społecznej,
- b) dostosowania obiektów budowlanych na potrzeby infrastruktury społecznej z przeznaczeniem na warsztaty, kluby i centra integracji społecznej, służące przygotowaniu do wejścia na rynek pracy,
- c) dostosowania obiektów, w których świadczone są usługi społeczne/zdrowotne do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Powiązane tematycznie nabory w województwie śląskim:
Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucje nauki i edukacji
Nauka i edukacja
Sporo konkursów trwa lub rozpocznie się w obszarze wspierającym naukę i edukację.
Na przykład w województwie dolnośląskim można składać wnioski na projekty dotyczące budowy/ remontów laboratoriów sal do praktycznej nauki zawodu wraz z zapewnieniem wyposażenia, zakup pomocy dydaktycznych.
W województwie lubelskim polecamy uwadze nabór na projekty z zakresu:
- zwiększenia współpracy szkół i placówek kształcenia zawodowego z pracodawcami,
- współpracy szkół i placówek kształcenia zawodowego ze szkołami wyższymi w celu zwiększenia dostępu uczniów i nauczycieli do nowoczesnych technik i technologii, nabycia możliwości uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych, kołach i obozach naukowych,
- wdrażania nowych, innowacyjnych form nauczania zawodowego,
- dodatkowych zajęć specjalistycznych, umożliwiających uczniom uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy i umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych.
Szczegóły na stronie rpo.lubelskie.pl.
Do 23 marca w województwie zachodniopomorskim potrwa konkurs, który umożliwia:
- podnoszenie umiejętności, kompetencji oraz uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych przez uczniów i słuchaczy szkół/ placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe,
- doskonalenie umiejętności i kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli,
- rozwój doradztwa zawodowego w szkołach i placówkach kształcenia zawodowego.
Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe
Ochrona środowiska
W marcu możliwe jest składanie - przez jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia - wniosków na projekty związane z budową i modernizacją sieci kanalizacyjnych dla ścieków komunalnych, sieci kanalizacji deszczowej czy modernizacją systemów zaopatrzenia w wodę (woj. dolnośląskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie) oraz gospodarką odpadami.
Zapoznaj się z naborami, które osbędą się w województwach:
Poznaj szczegóły
To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:
- ogólnopolskie programy (XLSX 21 KB)
- regionalne programy (XLSX 42 KB)
Te dane dostępne są również na Portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”.
W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji.
Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.
Za miesiąc kolejne informacje o nowych naborach unijnych!