Przedstawiciele państw UE o roli polityki spójności w obliczu zmian demograficznych
06.09.2024
O tym, jak powinna ewoluować polityka spójności, aby sprostać głównym wyzwaniom demograficznym i skutecznie na nie reagować dyskutowali w Budapeszcie ministrowie odpowiedzialni za politykę spójności. Podczas posiedzenia Polskę reprezentował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Skala wyzwań demograficznych, przed którymi stoimy, ich bezpośredni wpływ na konkurencyjność UE i codzienne życie naszych obywateli wymagają, aby demografia była postrzegana jako jeden z priorytetów UE
– powiedział wiceminister Jan Szyszko.
Wszystkie państwa członkowskie UE mierzą się obecnie z wyzwaniami demograficznymi. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2030 r. ok. 30 proc. populacji UE przekroczy 65 rok życia, a do 2050 r. liczba ludności w wieku produkcyjnym spadnie o 27 mln ludzi w porównaniu do 2009 r.
Skala zmian demograficznych jest zróżnicowana nie tylko między państwami, ale także pomiędzy regionami. Procesy te zachodzą z różną szybkością i intensywnością. Niektóre regiony stoją jednocześnie przed wieloma wyzwaniami, takimi jak starzenie się społeczeństwa, wyludnienie oraz odpływ młodych i wykwalifikowanych ludzi z obszarów wiejskich i małych miast. Wyzwania te szczególnie dotykają regionów słabiej rozwiniętych. Dlatego polityka spójności może być ważnym narzędziem ukierunkowanym terytorialnie, mającym wpływ na regiony.
Wiceminister podkreślił, że Polska charakteryzuje się jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie i utrzymującym się niskim wskaźnikiem urodzeń.
Sekretarz stanu Jan Szyszko zaznaczył, że traktatowy cel spójności powinien być celem wszystkich polityk UE. Dlatego też opowiadamy się za zdecydowanym zakotwiczeniem kwestii spójności w europejskim semestrze.
UE potrzebuje kompleksowej strategii, która wskazywałaby cele i priorytety dla działań w zakresie rozwoju terytorialnego i spójności. Ich realizacja wymaga zarówno reform, jak i inwestycji podejmowanych na szczeblu krajowym i regionalnym. Zakres zmian powinny określić państwa członkowskie i regiony
– powiedział wiceminister.
Jan Szyszko dodał, że niezwykle ważne jest zapewnienie, aby podejmowane środki odpowiadały rzeczywistym potrzebom i zapewniały kompleksowe podejście opracowane w ramach struktur terytorialnych.