W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przemiany miejskie dla bardziej zrównoważonej przyszłości – lekcje z Europy

30.12.2020

W jaki sposób planować transformacje miast w kierunku bardziej zielonych, silnych i zorientowanych na człowieka? O tym rozmawiali uczestnicy webinarium zorganizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) oraz Europejską Sieć Wiedzy o Miastach (EUKN). W wydarzeniu wzięło udział ponad 130 przedstawicieli władz lokalnych z Polski i państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Pierwszy panel – dobre praktyki

Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać modelowe rozwiązania miast, które przeprowadzają zrównoważoną transformację. O swoich doświadczeniach i wyzwaniach opowiadali samorządowcy z Essen, Maribor, Vitoria Gasteiz oraz Jaworzna. Ważnym tematem była ekologia, zazielenianie miast, ograniczanie ruchu samochodowego na rzecz transportu publicznego czy ruchu pieszego i rowerowego.

Nie zabrakło też rozmów związanych z pandemią COVID-19. Webinarium było okazją do wymiany refleksji nad niedawnymi przemianami europejskich miast w kierunku bardziej zrównoważonych i odpornych, co z pewnością zostało przyspieszone przez koronawirusa.

Materiały

Baner
Baner​_PL.pdf 0.42MB

Panel drugi – polskie doświadczenia

Przedstawiciele Skawiny, Kielc, Piaseczna, Iławy i Zduńskiej Woli w krótkich wystąpieniach opisało unikalne dla siebie wyzwania w odniesieniu do zrównoważonej transformacji. W odpowiedzi eksperci EUKN przekazali swoje uwagi i zalecenia, odnosząc się do poszczególnych strategii polskich miast w kierunku  bardziej zrównoważonych.

Prezentacje prelegentów

Webinarium było częścią polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w latach 2020-21 i stanowi również jeden z kroków do przygotowań do XI Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbędzie się w Katowicach w 2022 roku.

{"register":{"columns":[]}}