Przy wsparciu funduszy unijnych rusza pierwsze w powiecie nowotarskim Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
05.03.2020
Pomoc psychologiczna to ważny element prozdrowotnej polityki państwa. W czwartek w Podhalańskim Szpitalu Specjalistyczny w Nowym Targu minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała umowę na realizację projektu stworzenia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP). To unikalne w skali kraju miejsca, w których osoby w kryzysie psychicznym uzyskują pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze środowiskiem. Inwestycja wspierana jest z środków unijnych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
Rozwój usług związanych z ochroną zdrowia psychicznego staje się jednym z większych wyzwań społecznych w Polsce i na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne są przyczyną prawie 2/5 wszystkich długoterminowych zwolnień lekarskich i nieobecności w pracy – podkreśla minister Jarosińska-Jedynak oraz dodaje - Stawiamy czoła wyzwaniom z jakimi dziś zmaga się Polska. Z pomocą Funduszy Europejskich dofinansowujemy nie tylko inwestycje infrastrukturalne, które poprawiają komfort życia Polaków, ale również projekty, takie jak środowiskowe centrum, które pomoże zadbać o zdrowie psychiczne mieszkańców powiatu nowotarskiego.
Minister Jarosińska-Jedynak dodała, że z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój zostało przeznaczone 260 milionów złotych na działania mające poprawić jakość życia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu
Wartość projektu „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę - projekt zintegrowany. Obszar testowania: powiat nowotarski” to 17,2 milionów złotych. Środki na inwestycję w 97 procentach pochodzą z Programu Wiedza, Edukacja, Rozwój. Jego efektem będzie powstanie w czerwcu 2022 roku Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu.
Mieszkańcy powiatu nowotarskiego będą mogli skorzystać z całodobowej infolinii wsparcia oraz interwencyjnych miejsc noclegowych. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego będzie wyposażone w 15 zespołów mobilnych, które będą realizowały usługi środowiskowe na terenie powiatu nowotarskiego. Ważną częścią działalności ŚCZD jest profilaktyka. Pracownicy ŚCZP będą prowadzić warsztaty i szkolenia dla uczniów i ich rodziców, lekarzy rodzinnych, księży, policjantów, pracowników straży miejskiej, sędziów, pracowników służb społecznych czy rodzin z obszaru testowania.
Czym jest Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego?
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego działa w obszarze usług zdrowotnych i oparcia społecznego oraz w filarze działań profilaktycznych. To miejsce, w których osoby po przebytym kryzysie psychicznym mogą uzyskać kompleksową pomoc. Centra skupiają zespół specjalistów z różnych dziedzin, między innymi psychiatrów, psychologów, terapeutów, doradców zawodowych, którzy pomagają osobom zmagającym się z kryzysem psychicznym lub jego skutkami.
W Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego lekarze i psychologowie będą przeprowadzać wywiady, porady, konsultacje oraz badania specjalistyczne.
Celem ŚCZP jest leczenie osób potrzebujących wsparcia psychologicznego w środowisku, w którym funkcjonują na co dzień bez potrzeby umieszczania ich na oddziałach psychiatrycznych. Szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie leczenia jest prostsze i tańsze niż hospitalizacja, a także zapewnia pacjentowi wyższy komfort leczenia i dopasowanie w jednym miejscu odpowiedniej dla niego terapii.