W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowanie Umowy Partnerstwa. Dialog z Komisją Europejską

19.05.2021

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. 18 maja wiceminister Waldemar Buda spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Jest to kolejne spotkanie w ramach prowadzonego z Komisją Europejską nieformalnego dialogu na temat prac nad projektem Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.

Minister Buda siedzi przy stole przed nim stoi telewizor, na którym trwa wideokonferencja

Po wielu spotkaniach z Komisją Europejską wiemy , że określone przez nas priorytety inwestycyjne w wielu miejscach pokrywają się z unijną wizją – podkreślił wiceminister Waldemar Buda. 

W spotkaniu udział wziął między innymi  Erich Unterwurzacher, dyrektor ds. wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. 

Podczas spotkania omówiono miedzy innymi kwestie dotyczące Funduszu na rzecz Sprawiedliwiej Transformacji oraz puli dla regionów po podziale rezerwy dla programów regionalnych.

Więcej funduszy dla regionów

Umowa Partnerstwa przewiduje, że około 40 proc. środków z polityki spójności będzie inwestowane w ramach programów regionalnych zarządzanych przez marszałków województw. 75 proc. tych pieniędzy zostało już podzielonych, a 25 proc. przeznaczono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktów programowych.

Finalizujemy negocjacje z marszałkami odnośnie podziału rezerwy. Ostateczny projekt Umowy Partnerstwa będzie zawierał całościową pulę dla programów regionalnych – zaznaczył wiceminister Buda.

Stawiamy na sprawiedliwą transformacje

Z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji do Polski trafi około 3,8 miliarda euro. Fundusze zostaną skierowane na łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Skorzystają z niego województwa: śląskie, małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie i łódzkie.

Zaproponowany system zarządzania Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest optymalny, ponieważ łączy z jednej strony dużą autonomię regionów objętych wsparciem, a z drugiej zapewnia silną i efektywną koordynację wsparcie poprzez komponent krajowy – stwierdził wiceminister Buda.

 

{"register":{"columns":[]}}