Przyszłość polityki spójności, bezpieczeństwo gospodarcze i rozwój Polski w konkurencyjnej Unii Europejskiej – priorytety MFiPR na czas prezydencji
03.01.2025
1 stycznia 2025 r. Polska objęła półroczną prezydencję w Radzie UE, która dzieje się w czasie gorących dyskusji nad kształtem budżetu unijnego na lata 2028-2024. Ta debata znakomicie wpisuje się w priorytety Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na czas prezydencji.
Fundamentem działań polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. będzie bezpieczeństwo w wielu wymiarach: militarnym, informacyjnym, energetycznym, gospodarczym, żywnościowym i zdrowotnym. W tym kontekście Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpocznie debatę o nowej polityce spójności w Europie. Chcemy zainspirować naszych europejskich partnerów polską wizją rozwoju: zdecentralizowanego, inwestującego w metropolie i mniejsze ośrodki, napędzanego bezpieczną, tanią i czystą energią.
Polska prezydencja w Radzie UE dzieje się w najlepszym czasie. W drugiej połowie 2025 r. Komisja Europejska przedstawi propozycję nowego unijnego budżetu, a więc również nowych rozwiązań, które wpłyną na kształt i wielkość funduszy europejskich po 2027 r. To oznacza, że przed nami kluczowe miesiące, podczas których będziemy mogli pochwalić się sukcesami polskiego modelu inwestowania funduszy unijnych.
Unikalny model, stuprocentowa skuteczność
Historia inwestowania funduszy polityki spójności w Polsce, to dowód na to, że środki unijne przekładają się na wielkie efekty gospodarcze. Co siedem lat, z każdym kolejnym budżetem UE, Polska zwiększała pule środków inwestycyjnych, które otrzymywały do swojej dyspozycji samorządy. W obecnej perspektywie na lata 2021-2027 jest to rekordowe 44% środków z polityki spójności.
Unikalny, polski model przynosi unikalne rezultaty. Obecnie polski PKB jest już dwukrotnie wyższy niż w przededniu akcesji, czyli w pierwszym kwartale 2004 r. W czasie, gdy Unia Europejska musi zadbać o bezpieczny rozwój i stać się konkurencyjna w rywalizacji z takimi państwami jak Chiny czy Stany Zjednoczone, chcemy ją zainspirować do nowej, ambitnej polityki spójności i rozwoju.
Nasze priorytety na czas polskiej prezydencji w Radzie UE to:
- Promocja polskiego modelu inwestowania unijnych funduszy, jako przykładu skutecznej polityki inwestycyjnej dla całej Unii Europejskiej;
- Inspiracja i moderacja dyskusji o przyszłości funduszy europejskich, tak by unijny budżet był zgodny z priorytetami inwestycyjnymi i rozwojowymi Polski. Unijny budżet musi budować konkurencyjność Polski i Europy (i) inwestując w małe i średnie przedsiębiorstwa, (ii) inwestując zarówno w największe metropolie, jak i mniejsze regiony, które wciąż uwalniają swój potencjał, (iii) będąc w znacznym stopniu zarządzanym regionalnie, z istotną rolą państw członkowskich i samorządów.
- Organizacja ważnych wydarzeń w tematyce funduszy unijnych.
Agenda prezydencji - wydarzenia organizowane przez MFiPR
W czasie polskiego przewodnictwa w Radzie UE, w ramach programu prezydencji sektorowej skupimy się na debacie na temat odnowionej polityki spójności i kierunkach jej usprawnienia, przy jednoczesnym zachowaniu jej nieocenionego ducha i zasad.
Poniżej prezentujemy listę wydarzeń, które w najbliższym półroczu zorganizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:
- Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. polityki spójności, 15-16 stycznia, Warszawa. Debata ekspercka wysokiego szczebla nt. kształtu polityki spójności po 2027 r.
- Międzynarodowa konferencja pn. „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?", 30-31 stycznia, ICE Kraków. Jedna z siedmiu flagowych konferencji polskiego rządu. Dwudniowa debata nt. roli polityki spójności we wzmacnianiu bezpieczeństwa, odporności i globalnej konkurencyjności Unii Europejskiej.
- Seminarium eksperckie: Przyszłość spójności i podejścia terytorialnego w ewoluującej Unii Europejskiej. W poszukiwaniu nowego paradygmatu!, 27-28 luty, Gdańsk. Celem wydarzenia jest przeprowadzenie nieformalnej debaty nt. spójności w kontekście przyszłych polityk UE, w tym polityki spójności po 2027 r.
- Spotkanie Grupy Rozwoju Miast, 13 marca, Bydgoszcz. Spotkanie ekspertów z państw członkowskich UE, ramach współpracy międzyrządowej w sprawach miejskich.
- Posiedzenie Rady ds. Ogólnych w formacie spójnościowym, 28 marca, Bruksela. Debata polityczna na temat możliwych rozwiązań dla polityki spójności po 2027 r. i przyjęcie konkluzji Rady.
- Konferencja ekspercka nt. finansowania budowy zrewidowanej sieci TEN-T, 8-9 kwietnia, Lublin.
- Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. spójności terytorialnej, 24 kwietnia, Warszawa. Podsumowanie przeglądu Agendy Terytorialnej UE 2030 i przygotowanie rekomendacji dla spójności terytorialnej w UE.
- Posiedzenie Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD na szczeblu ministerialnym, 19-20 maja, Warszawa.
- Nieformalne spotkanie ministrów ds. polityki spójności, polityki miejskiej i wymiaru terytorialnego, 20-21 maja, Warszawa.
- Komitet Monitorujący URBACT, 12-13 czerwca, Malbork. Cykliczne spotkanie Komitetu, składającego się z przedstawicieli administracji krajowych państw członkowskich UE, państw stowarzyszonych oraz Ukrainy i Mołdawii, koordynującego wdrażanie programu URBACT.
Więcej informacji nt. polskiej prezydencji w Radzie UE jest dostępnych pod poniższymi linkami (wersja polska i angielska):