Rada Dialogu Społecznego o nowej perspektywie finansowej UE
17.03.2022
Stan przygotowania krajowych i regionalnych programów w ramach Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, w tym w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz podsumowanie prac nad ustawą wdrożeniową. To główne tematy poruszane podczas posiedzenia zespołu ds. funduszy europejskich Rady Dialogu Społecznego. W spotkaniu, które odbyło się w formie hybrydowej, uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Prace nad uruchomieniem środków w ramach Umowy Partnerstwa są bardzo zaawansowane. Po przyjęciu dokumentu przez Radę Ministrów, został on formalnie przekazany do Komisji Europejskiej. Kontynuujemy prace w ramach negocjacji i liczymy, że zakończymy je w II kwartale 2022 r.
– powiedział wiceminister Waldemar Buda.
Zgodnie z intencją Komisji Europejskiej, negocjacje poszczególnych programów zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym rozpoczną się dopiero po uzgodnieniu najbardziej kluczowych kwestii związanych z Umową Partnerstwa.
Prace nad programami zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym są prowadzone zgodnie z planem. Liczymy, że do końca 2022 r. uda się uruchomić środki w ramach wszystkich programów, realizujących Umowę Partnerstwa 2021-2027
- wyjaśnił wiceminister.
Trwają także negocjacje z KE dotyczące wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Ustalany jest zasięg geograficzny, model wdrażania FST oraz transfery środków pochodzących z różnych funduszy. Przesądzenia w tych obszarach są kluczowe dla podejmowania dalszych kroków w obszarze programowania wsparcia w FST.
Kolejnym tematem poruszanym podczas posiedzenia był projekt ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (ustawa wdrożeniowa). Ustawa reguluje zarządzanie programami polityki spójności, realizację Krajowego Planu Odbudowy oraz wdrożenie działań w ramach tzw. Pobrexitowej Rezerwy Dostosowawczej. Projekt procedowany jest w Sejmie.