Rada Dialogu Społecznego o sprawiedliwej transformacji
25.05.2021
Przeprowadzona w Polsce transformacja energetyczna będzie nastawiona na unowocześnienie lokalnych gospodarek dotychczas silnie uzależnionych od sektora wydobywczego i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Jednocześnie będzie ona uwzględniać lokalne potrzeby osób zamieszkujących regiony węglowe. Podczas spotkania zdalnego zespołu do spraw polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego, w którym udział wzięła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, rozmawiano o wsparciu z Funduszy Europejskich dla transformacji energetycznej w Polsce.
Sześć polskich regionów (śląskie, łódzkie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie i wielkopolskie) ma otrzymać 4,4 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) (3,8 mld euro z FST + 562 mln euro transferów z EFS+ i EFRR) na realizację działań przewidzianych w Krajowym Planie Sprawiedliwej Transformacji oraz Terytorialnych Planach Sprawiedliwej Transformacji.
Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji pomogą korzystać z funduszy unijnych przeznaczonych na sprawiedliwą, partycypacyjną, innowacyjną i stymulującą zmianę w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Polska będzie największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Finalizujemy prace nad Krajowym Programem Sprawiedliwej Transformacji, a regiony górnicze finalizują swoje prace nad terytorialnymi planami
- mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji muszą być spójne z Krajowymi Planem na rzecz Energii i Klimatu, Polityką Energetyczną Polski, a także z dokumentami strategicznymi na poziomie regionalnym. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ma ograniczyć negatywne skutki społeczne, gospodarcze oraz środowiskowe transformacji energetycznej. Będzie to nowe źródło finansowania dostępne w latach 2021-2027.
W grudniu 2019 r. Komisja Europejska ogłosiła komunikat w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu, który pokazuje plany i zamierzenia KE na najbliższe lata, mające na celu osiągnięcie przez Europę neutralności klimatycznej do 2050 r. KE zapowiedziała w tym dokumencie różnego rodzaju narzędzia służące osiągnięciu tego celu, w tym przede wszystkim utworzenie Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, którego jednym z trzech filarów jest FST. Jednocześnie transformacja w kierunku neutralności klimatycznej ma być uczciwa i uwzględniająca zróżnicowane obciążenia poszczególnych krajów członkowskich, regionów i grup społecznych.