Rada Ministrów wkrótce zajmie się Krajową Strategia Rozwoju Regionalnego
20.08.2019
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 – rządowej wizji rozwoju województw.
Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego jest uszczegółowieniem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie polityki regionalnej.
- Według poprzednio obowiązującego modelu rozwoju inwestycje kierowano głównie do dużych miast i liczono, że rozwój samoistnie rozprzestrzeni się na mniejsze miejscowości. My ten model zmieniamy na zrównoważony rozwój. Z owoców wzrostu mają prawo korzystać mieszkańcy całej Polski, niezależnie od tego czy mieszkają w mieście czy na wsi, w zachodniej czy we wschodniej części naszego kraju – tak założenia dokumentu tłumaczy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
KSRR to efekt współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z przedstawicielami wielu środowisk – samorządów, resortów i innych partnerów społeczno-gospodarczych. Na przełomie 2018 i 2019 roku były prowadzone szerokie konsultacje społeczne projektu strategii. Przedstawiciele ministerstwa odwiedzili każde województwo.
Dokument prezentuje stan regionów „na dziś” - jak wygląda ich sytuacja społeczna, gospodarcza i przestrzenna, jakie są ich strategiczne cele i w jaki sposób ich osiągnięcie ma być wspierane przez politykę krajową.
Ponadto KSRR wskazuje 4 typy obszarów, do których powinno trafić szczególne wsparcie państwa po to, by przyspieszyć ich rozwój. To tak zwane obszary strategicznej interwencji (OSI):
- skupiska gmin wiejskich i powiązane z nimi funkcjonalnie małe miasta (poniżej 20 tys. mieszkańców) o największej koncentracji problemów rozwojowych – głównie w północnej i wschodniej części kraju,
- miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Są to 122 miasta wskazane przez Polską Akademię Nauk,
- Śląsk,
- wschodnia Polska.
Co to oznacza w praktyce? OSI zostaną uwzględnione w krajowych i regionalnych strategiach oraz programach m.in. poprzez wskazanie dedykowanych im działań. Przykładem może być program ponadregionalny 2020+ na perspektywę unijną 2021-2027, który ma wspierać najsłabiej rozwinięte obszary Polski.
KSRR ma również na celu wspieranie konkurencyjności regionów, podnoszenie jakości kapitału ludzkiego i rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Dużą wagę przywiązuje się do rozwijania kompetencji administracji publicznej, jako niezbędnych do prowadzenia skutecznej polityki rozwoju. KSRR tworzy warunki do większego angażowania się samorządów gminnych i powiatowych w realizację wspólnych projektów i współpracę ponad granicami administracyjnymi. Polem do efektywnej współpracy samorządów gminnych, powiatowych oraz samorządu województwa z rządem mogą być zaproponowane w KSRR nowe mechanizmy uzgodnień. Są to kontrakt programowy i kontrakt sektorowy oraz porozumienie terytorialne.
Po przyjęciu przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt Strategii trafi pod obrady rządu.