Rada UE podsumowuje realizację Polityki Spójności i wytycza dalsze jej działania
30.11.2023
- Konkurencyjność Unii Europejskiej jest kluczową kwestią dla jej harmonijnego rozwoju. Nie możemy jednak zapominać o głównym traktatowym celu Polityki Spójności - wspieraniu konkurencyjności regionów, z uwzględnieniem ich specyfik, co powinno prowadzić do spójnego wzrostu konkurencyjności UE jako całości – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas posiedzenia Rady UE ds. Ogólnych.
Najważniejszym punktem spotkania ministrów ds. Polityki Spójności w Brukseli było przyjęcie konkluzji Rady UE nt. przyszłości Polityki Spójności.
Dokument ocenia rolę tej polityki w promowaniu rozwoju regionalnego w UE, podsumowuje jej najważniejsze wyzwania oraz wytycza działania na przyszłość.
W konkluzjach Rada przypomina, że cel polegający na spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej jest w centrum europejskiego projektu. Podkreśla też, jak ważne jest chronienie interesów finansowych UE.
Aby Polityka Spójności mogła realizować swoją rolę i efektywnie wspierać wszystkie regiony, konieczne jest zapewnienie w kolejnej perspektywie odpowiednich środków finansowych dla tej polityki
– dodała minister Jarosińska-Jedynak.
W przeddzień posiedzenia Rady odbyło się nieformalne spotkanie grupy państw podzielających wspólną wizję na temat przyszłości Polityki Spójności (tzw. like-minded).
Uczestnicy wydarzenia, w którym wzięła udział minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak dyskutowali o przyszłości Polityki Spójności. Odnieśli się również do apelu komisarz Elisy Ferreiry o dyskusję nad kształtem Polityki Spójności po 2027 roku.
Spotkanie było także okazją do podsumowania perspektywy finansowej na lata 2014–2020.
Polska jest liderem pod względem wykorzystania Funduszy Europejskich z perspektywy 2014-2020
– podkreśliła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.
Poruszono także kwestię zakończenia czeskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej i rozpoczęcia 1 lipca 2024 r. polskiego przewodnictwa w grupie V4.
Spotkanie państw like-minded odbyło się na zaproszenie Republiki Czeskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele państw V4 (Węgier, Słowacji, Czech i Polski), a także ministrowie unijni z Chorwacji, Słowenii, Bułgarii, Rumunii, Estonii, Litwy i Łotwy.