W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raportowanie niefinansowe - kluczowy element CSR/RBC

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw wdraża w swojej działalności zasady społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR/RBC). Jedną z tych zasad jest otwarte informowanie społeczeństwa, pracowników, lokalnych społeczności o działaniach przedsiębiorstwa, poprzez publikowanie raportów niefinansowych, raportów CSR czy raportów zrównoważonego rozwoju. Dzielenie się doświadczeniami w zakresie integracji czynników społecznych i środowiskowych w codziennej działalności biznesowej sprzyja budowaniu wiarygodności oraz transparentności polskiego rynku.

Aktualności


Webinarium na temat pierwszego zestawu standardów ESRS, 27 listopada 2023 r.

W dyrektywie CSRD zobowiązano jednostki objęte jej zakresem do umieszczania w sprawozdaniu z działalności informacji z zakresu ESG. Informacje te powinny być sporządzane zgodnie z ESRS przyjętymi przez KE. Pierwszy zestaw ESRS został przyjęty 31 lipca 2023 r.

Podczas webinarium w dniu 27 listopada 2023 r. przybliżymy pierwszy zestaw 12 standardów, który ma zastosowanie do wszystkich jednostek objętych zakresem CSRD niezależnie od sektora i będzie stosowany przez pierwszą grupę jednostek (największe jednostki zainteresowania publicznego obecnie raportujące informacje niefinansowe) już do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju za 2024 r.

Zapraszamy do oglądania wydarzenia na żywo na kanale YT MFiPR.

Program i dodatkowe informacje o wydarzeniu na stronie Grupy roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego.


Konsultacje społeczne ESRS

Komisja Europejska prowadzi konsultacje projektów pierwszego zestawu Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards, ESRS).

Konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych stron, a zgłoszone w konsultacjach uwagi zostaną wzięte pod uwagę przy opracowywaniu ostatecznego kształtu ESRS. 

Szczegółowe informacje i link do zgłoszenia uwag w konsultacjach na stronie Komisji Europejskiej oraz na stronie Ministerstwa Finansów

Konsultacje trwają do 7 lipca 2023 r.


Nowe zasady raportowania już za 2024 rok według Dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju

Dnia 16 grudnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, dalej Dyrektywa CSRD). Prace nad uzgodnieniem tekstu dyrektywy toczyły się od 21 kwietnia 2021 r., gdy został ogłoszony projekt dokumentu przez Komisję Europejską. Porozumienie Rady UE z PE w sprawie tekstu dyrektywy osiągnięto 21 czerwca 2022 r. Po dacie opublikowania dyrektywy kraje członkowskie mają 18 miesięcy na implementowanie dyrektywy do krajowego porządku prawnego.

Dyrektywa CSRD zastąpi obecną dyrektywę 2014/95/EU dotyczącą  ujawniania informacji niefinansowych (Non-Financial Reporting Directive, NFRD).

Dyrektywa CSRD stanowi element kompleksowego pakietu zmian legislacyjnych na rzecz zrównoważonego finansowania wzrostu gospodarczego, które służyć mają osiągnięciu przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r.  

Dyrektywa przewiduje wprowadzenie obowiązku raportowania zagadnień ESG (dane w obszarze środowiskowym (E), społecznym (S) oraz ładu korporacyjnego (G)) przez wszystkie duże spółki i duże grupy kapitałowe (w tym duże spółki giełdowe), znacznie rozszerzając liczbę podmiotów zobowiązanych do raportowania.

Szacuje się, że będzie dotyczyć ponad trzech tysięcy polskich spółek.

Jedną z kluczowych zmian w raportowaniu jest wprowadzenie jednolitych Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards-ESRS), które uszczegółowiają dane, podlegające ujawnianiu.

Nagranie oraz prezentacje z konferencji EFRAG, SEG, GPW i MF z dnia 29 czerwca 2022 r., która dotyczyła konsultacji publicznych w sprawie projektów Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów.

Z treścią pierwszych 12 projektów Europejskich Standardów Raportowania można zapoznać się na stronie EFRAG. Projekty standardów, które były poddane konsultacjom publicznym od 30 kwietnia do 8 sierpnia 2022 r. obejmują obszary raportowania nt. środowiska, spraw społecznych oraz ładu korporacyjnego.

Komisja Europejska powadzi konsultacje z organami UE i państwami członkowskimi w sprawie projektów standardów, zanim przyjmie ostateczne standardy jako akty delegowane w czerwcu 2023 r.

Nowe wymogi dotyczące sprawozdawczości będą wprowadzane w różnym terminie dla różnych grup przedsiębiorstw. Raporty według nowych zasad będą publikowane przez jednostki już raportujące w 2025 r. za rok obrotowy 2024, przez pozostałe duże jednostki za rok obrotowy 2025, a giełdowe MŚP złożą po raz pierwszy raporty za rok obrotowy 2026 według odrębnych, uproszczonych standardów, które EFRAG opracuje w 2023 roku.

Nowa dyrektywa ma zapewnić porównywalność i wiarygodność ujawnianych danych. Informacje te będą podlegać obowiązkowej weryfikacji.

Więcej informacji na temat zmian, które wprowadza Dyrektywa, dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów, w tym na stronie MF poświęconej raportowaniu niefinansowemu.

Dyrektywa CSRD w języku angielskim oraz polska wersja językowa  ogłoszonej dyrektywy dostępne są na stronie Komisji Europejskiej.

Informacje wprowadzające do projektu Dyrektywy CSRD można także znaleźć w nagraniu warsztatu online, zorganizowanym w dniu 29 października 2021 r. przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Finansów.

Nagranie transmisji z warsztatu dostępne jest na platformie YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Prezentację oraz program wydarzenia można pobrać ze strony Grupy roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego w sekcji "Materiały".

zaproszenie na warsztat online w dniu 29 października

Nagranie transmisji z warsztatu dostępne jest na platformie YouTube i na kanale  Facebook Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Prezentację oraz program wydarzenia można pobrać ze strony Grupy roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego w sekcji "Materiały".



20 lutego 2020 r.
Komisja Europejska ogłosiła publiczne konsultacje w sprawie rewizji Dyrektywy dotyczącej ujawniania danych niefinansowych
Dokument konsultacyjny zawiera 45 pytań w ośmiu kategoriach (dostępny po zalogowaniu).
W ramach tych konsultacji są przewidziane także pytania adresowane bezpośrednio do spółek.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie Komisji Europejskiej.

Termin zgłaszania uwag do 11 czerwca 2020 r.

20 czerwca 2019 r.
Komisja Europejska opublikowała Wytyczne dotyczące zgłaszania informacji związanych z klimatem, które są suplementen do istniejących Wytycznych dotyczących sprawozdawczości niefinansowej, które nadal obowiązują.

11 marca 2019 r. 
Ministerstwo Finansów przedstawiło raport pt. „Raportowanie informacji niefinansowych za 2017 rok  zgodnie z ustawą o rachunkowości – pierwsze doświadczenia i dobre praktyki”, który był efektem inicjatywy MF dotyczącej przeprowadzenia oceny realizacji obowiązku raportowania informacji niefinansowych i znalezienia w pierwszych raportach przykładów dobrych praktyk, które mogłyby pomóc podnosić poziom tej sprawozdawczości w kolejnych latach. 

Raport do pobrania znajduje się poniżej, zaś na stronie MF można przeczytać więcej informacji nt. konferencji podczas której prezentowano ten raport

2 marca 2018
Zachęcamy do odwiedzenia strony Ministerstwa Finansów oraz do obejrzenia filmu z seminarium edukacyjnego na temat raportowania niefinansowego, które odbyło się 2 marca 2018 r. w Ministerstwie Finansów.


Dyrektywa UE dotycząca ujawniania informacji niefinansowych

W 2014 r. weszła w życie dyrektywa 2014/95/UE ws. ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności (dokument do pobrania niżej w języku polskim). Szacuje się, że w skali Unii Europejskiej przepisy te dotyczą ok. 6.000 podmiotów.

W Polsce, od 2018 r. ok. 300 polskich spółek jest zobowiązanych wraz ze sprawozdaniem ze swojej działalności składać oświadczenie na temat informacji niefinansowych. Od 26 stycznia 2017 r. obowiązują bowiem przepisy nowelizacji ustawy o rachunkowości (UoR) wdrażające do polskiego prawa dyrektywę 2014/95/UE.

Przepisy dotyczące sprawozdawczości niefinansowej mają zastosowanie tylko do dużych spółek, będących jednostkami zainteresowania publicznego (JZP), zatrudniających powyżej 500 pracowników i spełniających jeden z dwóch warunków finansowych: 85 mln zł sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego lub 170 mln zł przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy. Są to:

  • duże spółki giełdowe
  • banki
  • zakłady ubezpieczeń
  • inne spółki będące JZP

Zgodnie z art. 49b UoR, oświadczenia spółek powinny zawierać opisy stosowanych przez spółki polityk w odniesieniu do:

  • zagadnień społecznych,
  • spraw pracowniczych,
  • środowiska naturalnego,
  • poszanowania praw człowieka,
  • przeciwdziałania korupcji.

Ponadto spółki mają obowiązek raportować także rezultaty stosowania tych polityk oraz ryzyka we wskazanych powyżej obszarach i sposoby zarządzania tymi ryzykami. Więcej szczegółów na stronie Ministerstwa Finansów.


Wytyczne Komisji Europejskiej

26 czerwca 2017 r. Komisja Europejska opublikowała Wytyczne dotyczące sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych (dokument do pobrania niżej w języku polskim). W opinii Komisji wytyczne te mogą być pomocne dla spółek w ujawnianiu w sposób spójny i porównywalny istotnych informacji niefinansowych. Więcej informacji na stronie Komisji.

20 czerwca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała Wytyczne dotyczące zgłaszania informacji związanych z klimatem (dokument do pobrania niżej w języku polskim), które są suplementem do istniejących Wytycznych dotyczących sprawozdawczości niefinansowej, które nadal obowiązują. Więcej informacji na stronie Komisji.


Global Reporting Initiative (GRI G4, GRI Standards)

Najbardziej popularne wytyczne w zakresie raportowania społecznego zostały opracowane przez międzynarodową organizację Global Reporting Initiative (GRI), której misją jest „sprawić, by raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju stało się standardową praktyką poprzez zapewnienie wskazówek i wsparcia dla organizacji.” 

Najnowszy standard oznaczony jest symbolem GRI Standards (wersja GRI G4 obowiązywała tylko do lipca 2018 r.). Wytyczne GRI zawierają ogólne zasady komunikowania wpływu działalności biznesowej oraz szczegółowe wskaźniki odnoszące się do poszczególnych części raportu. Wytyczne przykładają dużą wagę do ustalenia w procesie dialogu z interesariuszami istotnych aspektów wybranych tematów dla danego przedsiębiorstwa. Wytyczne odwołują się do międzynarodowych standardów w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju, w tym: Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, 10 Zasad ONZ Global Compact, Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka


SIN – Standard Informacji Niefinansowych

Standard Informacji Niefinansowych (SIN) jest standardem raportowania niefinansowego wypracowanym jako inicjatywa oddolna koordynowana przez Fundację Standardów Raportowania oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. SIN został wypracowany przez zespół ekspertów posiadających duże doświadczenie w kwestiach raportowania informacji niefinansowych oraz tematyce zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu.

Więcej informacji tutaj.


Raportowanie zintegrowane

Dzielenie się doświadczeniami w zakresie integracji czynników społecznych i środowiskowych w codziennej działalności biznesowej sprzyja budowaniu wiarygodności oraz transparentności polskiego rynku. Duże firmy coraz częściej publikują raporty zintegrowane, czyli opisujące wyniki finansowe oraz dane niefinansowe.    

Pomocny w przygotowaniu raportu zintegrowanego może być Przewodnik dla przedsiębiorstw wydany przez Ministerstwo Gospodarki w 2013 r. (do pobrania poniżej), który zawiera:

  • przegląd najważniejszych inicjatyw w zakresie raportowania zintegrowanego,
  • przykłady pierwszych raportów zintegrowanych (polskich i zagranicznych),
  • analizę korzyści związanych z raportowaniem zintegrowanym,
  • opis procesu integrowania danych finansowych i pozafinansowych

Poradnik dla raportujących

W październiku 2017 r. Ministerstwo Rozwoju wydało II poprawioną wersję Poradnika dla raportujących opracowanego przez Grupę roboczą ds. monitorowania trendów CSR Zespołu do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw (organu pomocniczego Ministra Gospodarki) w 2015 r. Poradnik (do pobrania poniżej) zawiera przegląd standardów raportowania, omawia korzyści wynikające z raportowania oraz opisuje poszczególne etapy raportowania.


Raportowanie poszanowania praw człowieka

Jednym z trendów raportowania niefinansowego są raporty przedsiębiorstw dotyczące poszanowania praw człowieka. Wynika to z wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. Pomocnym narzędziem w raportowaniu poszanowania praw człowieka są Ramy sprawozdawczości zgodnej z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka (UN Guiding Principles Reporting Framework) dokument do pobrania poniżej. Więcej informacji tutaj.

Materiały

Raportowanie informacji niefinansowych - Raport Ministerstwa Finansów 2019
Raportowanie​_Informacji​_niefinansowych​_Raport​_MF​_2019.pdf 7.82MB
Dyrektywa 2014/95/UE
Dyrektywa​_2014​_95​_UE​_tekst​_PL.pdf 0.37MB
Nowelizacja ustawy o rachunkowości 2017
Nowelizacja​_ustawy​_o​_rachunkowosci​_2017.pdf 0.09MB
Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące sprawozdawczości niefinansowej
Wytyczne​_Komisji​_Europejskiej​_dot​_sprawozdawczosci​_niefinansowej.pdf 0.63MB
Wytyczne KE dot. sprawozdawczości niefinansowej - informacje klimatyczne
Wytyczne​_KE​_dot​_sprawozdawczosci​_niefinansowej​_informacje​_klimatyczne.pdf 1.62MB
GRI G4 Podręcznik stosowania wytycznych dot. raportowania
GRI​_G4​_Podrecznik​_stosowania​_wytycznych.pdf 7.67MB
GRI G4 Zasady raportowania i wskaźniki
GRI​_G4​_Zasady​_raportowania​_i​_wskazniki.pdf 6.40MB
Raportowanie Zintegrowane Poradnik 2013
Raportowanie​_Zintegrowane​_Poradnik​_2013.pdf 8.84MB
Raportowanie niefinansowe Poradnik dla raportujących 2017
Raportowanie​_niefinansowe​_Poradnik​_dla​_raportujących​_2017.pdf 1.62MB
Ramy Sprawozdawczosci Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka
Ramy​_Sprawozdawczosci​_Wytyczne​_ONZ​_dot​_biznesu​_i​_praw​_czlowieka.pdf 1.17MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.11.2023 13:48 Małgorzata Kłoś
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 11:40 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}