Reformy a przyszłość finansowa samorządów
11.04.2022
Z myślą o bliskiej współpracy i solidarności wszystkich szczebli polskiej administracji w Sopocie rozpoczął się II Samorządowy Kongres Finansowy. To miejsce do dyskusji nad kluczowymi tematami i wyzwaniami polskich samorządów w ujęciu finansowym. W pierwszym dniu wydarzenia uczestniczyła on-line wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Rozmawiamy o planach rozwojowych samorządów w niełatwych czasach. Z jednej strony wychodzimy z kryzysu spowodowanego pandemią, a z drugiej od przeszło miesiąca mierzymy się ze skutkami wojny w Ukrainie
– powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jak dodała wiceminister, czynniki te wpływają na zobowiązania i planowane przedsięwzięcia samorządowców. Jednak nie możemy z nich rezygnować. Musimy je konsekwentnie realizować, pomimo niesprzyjających okoliczności.
Holistyczna przemiana a zrównoważone miasta przyszłości
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej w wystąpieniu inauguracyjnym odniosła się do kwestii zrównoważonego rozwoju miast.
W zrównoważonym rozwoju miast najważniejszy jest człowiek
- mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister podkreśliła, że z pomocą w kreowaniu warunków do zrównoważonego rozwoju polskich miast i miejskich obszarów funkcjonalnych przychodzi Krajowa Polityka Miejska do roku 2030 (KPM2030). Miasta będą wspierane w dążeniach do uczynienia ich kompaktowymi i zielonymi, produktywnymi i cyfrowymi oraz dostępnymi i sprawnymi.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest autorem projekt tego dokumentu. Ma on na celu przede wszystkim likwidację barier legislacyjnych, organizacyjnych, które miasta i ich obszary funkcjonalne napotykają na drodze do zrównoważonego rozwoju.
Polskie i europejskie polityki rozwojowe w polskich samorządach
Cele zrównoważonego rozwoju oraz wyzwania Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2030 to tematy, które pojawiły się również w dyskusji w panelu z udziałem wiceminister Małgorzata Jarosińskiej-Jedynak.
Kryzys wywołany pandemią COVID-19 powinien być okazją do odbudowy światowej gospodarki w bardziej sprawiedliwy i zrównoważony sposób. Dlatego Agenda 2030 może stać się ważnym drogowskazem na tej drodze
– powiedziała wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.
Wiceminister Jarosińska-Jedynak przyznała, że ten uniwersalny plan rozwoju wymaga dopasowania do tempa rozwojowego każdego z państw, tak aby jego realizacja nie spowodowała dodatkowych obciążeń finansowych czy skutków społecznych.
Sekretarz stanu przypomniała, że w projekcie KPM2030 kładziemy nacisk na rozwiązania, które przyczynią się do prowadzenia racjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi, zwiększenia roli środowiska przyrodniczego oraz tworzeniu przyjaznych warunków życia dla mieszkańców.
Wiceminister dodała, że realizacja celów Krajowej Polityki Miejskiej wymaga zaangażowania samorządów w podejmowaniu działań, które przyczynią się do kształtowania roli i obrazu miast w zmieniających się społecznych, gospodarczych i środowiskowych warunkach otoczenia.