Regiony będą zaangażowane we wdrażanie Krajowego Planu Odbudowy
16.06.2021
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło decyzję o włączeniu samorządów województw w proces wdrażania Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – poinformował na spotkaniu z marszałkami województw wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wartość inwestycji, w których wdrażanie będą zaangażowane regiony to 904 mln euro.
Podczas spotkania ministra Budy z marszałkami województw ustalono, że samorządy będą zaangażowane w proces wdrażania w dwóch komponentach KPO: Odporność i konkurencyjność gospodarki oraz Zielona energia i zmniejszenie energochłonności.
Wiele z planowanych inwestycji w KPO jest kierowanych do regionów. Sektor samorządowy, obok sektora prywatnego i rządowego, jest trzecim najważniejszym sektorem zaangażowanym w realizację KPO. To ważne by regiony były również zaangażowane we wdrażanie KPO. Taką decyzję podjęliśmy na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz po rozmowach z resortami zaangażowany w prace nad KPO. Marszałkowie województw pozytywnie odnieśli się do naszej propozycji
– podkreślił wiceminister Waldemar Buda.
Inwestycje w przedsiębiorstwach i reforma zagospodarowania przestrzennego
Samorządy województw będą zaangażowane we wdrażanie inwestycji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w produkty, usługi, kompetencje i pracowników oraz kadry związane z rozszerzeniem działalności. Na te działania z KPO trafi 500 mln euro.
Zakładamy, ze każdy z regionów zostanie włączony w realizację tych inwestycji. Głównym adresatem wsparcia będą przedsiębiorstwa MŚP, które działają w sektorach najbardziej dotkniętych przez pandemię czyli między innymi z branży turystycznej, gastronomicznej czy kulturalnej
– wyjaśnia wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Samorządy zostaną również włączone we wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, na które z KPO zostanie przeznaczone 200 mln euro.
Przewidujemy, że regiony będą między innymi brać udział w konsultacjach dotyczących podziału środków i warunków udzielania dotacji pomiędzy gminy, pomagać przy organizacji naborów dla gmin czy odpowiadać za weryfikację dokumentów złożonych przez gminy i przekazywanie dotacji dla gmin
– mówił wiceminister Buda.
Szczegółowy zakres zadań zostanie uzgodniony w ramach dalszych prac.
Oczyszczalnie ścieków i zaopatrzenie w wodę
Z KPO 204 mln euro zostanie skierowane na inwestycje w systemy oczyszczania ścieków oraz zaopatrzenie w wodę na terenach wiejskich. To również we wdrażanie tego obszaru KPO mają zostać włączone regiony.
Głównym zadaniem samorządów województw byłaby realizacja konkursów i wybór beneficjentów. Szczegółowy zakres zadań uzgodnimy w ramach dalszych prac
– zaznaczył minister Buda.
Minister Waldemar Buda zwrócił też uwagę na potrzebę wykorzystanie potencjału instytucjonalnego Urzędów Marszałkowskich, przede wszystkim w procesie wyboru i kontraktacji projektów w ramach wyżej wymienionych inwestycji KPO oraz na późniejszym etapie ich wdrażania i rozliczania.