Roczne spotkanie nt. funduszy norweskich i EOG z udziałem wiceministra Marcina Horały oraz przedstawicieli Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Biura Mechanizmów Finansowych
23.11.2022
Ochrona środowiska, zdrowie, badania naukowe, rozwój miast, przedsiębiorczość – to tylko kilka z obszarów wspieranych przez fundusze norweskie i EOG. Na jakim etapie jesteśmy z inwestowaniem tych pieniędzy? W siedzibie MFiPR rozmawiali o tym przedstawiciele resortu na czele z wiceministrem Marcinem Horałą oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli.
Fundusze norweskie i EOG (formalnie: Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy) to pieniądze, które Islandia, Norwegia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Te trzy państwa nie są członkami UE, ale korzystają z dobrodziejstw wspólnego rynku. W zamian wspierają inwestycje w różnych obszarach w krajach UE. Obecnie trwa trzecie rozdanie tych funduszy. Korzysta z nich 14 państw, w tym Polska, która po raz trzeci jest ich największym beneficjentem. W sumie mamy do dyspozycji 809,3 mln euro z puli 2,8 mld euro dla całej czternastki.
Finalizujemy podpisywanie umów z beneficjentami. Uruchomiliśmy 42 nabory wniosków w programach zarządzanych przez Polskę. Otrzymaliśmy 3,6 tysiąca wniosków. Do tej pory 860 projektów otrzymało dotację. 60% z nich realizowanych jest we współpracy z instytucjami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu
– poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Macin Horała, który otworzył spotkanie roczne poświęcone funduszom norweskim i EOG.
Takie spotkania odbywają się raz lub dwa razy w roku. Podczas nich wszyscy zaangażowani we wdrażanie funduszy – ministerstwa, polskie instytucje, przedstawiciele Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli - rozmawiają o tym, jak inwestowane są te pieniądze i jak radzić sobie z pojawiającymi się wyzwaniami.
Fundusze norweskie i EOG wdrażane są w ramach programów. Polskie instytucje (np. ministerstwa, rządowe agencje) zarządzają 10 programami:
- Środowisko, energia i zmiany klimatu,
- Kultura,
- Badania naukowe – podstawowe i stosowane,
- Zdrowie,
- Rozwój Lokalny,
- Sprawiedliwość,
- Sprawy wewnętrzne,
- Przedsiębiorczość i innowacje,
- Edukacja.
Wyjątek stanowią, podobnie jak w poprzednich edycjach, programy „Społeczeństwo obywatelskie” – zarządzany bezpośrednio przez państwa-darczyńców oraz „Dialog społeczny – godna praca” – wdrażany przez Innovation Norway.
Do końca września 2022 r., w ramach programów zarządzanych przez stronę polską, wykorzystano 171 mln euro. Najbardziej zaawansowane programy dotyczą badań naukowych i edukacji. Okres kwalifikowalności funduszy norweskich i EOG kończy się 30 kwietnia 2024 r. Po tym terminie nie będzie można już rozliczać wydatków w ramach projektów.
Z naszej perspektywy kluczowe jest to żeby wykorzystać te fundusze na jak najlepsze projekty, pomimo wyzwań wynikających z pandemii i wojny w Ukrainie, z którymi się mierzymy
– podsumował wiceminister Marcin Horała.