W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rok 2021 w MFiPR

30.12.2021

Rozwój i fundusze europejskie to dwa obszary najczęściej kojarzone z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. – Jesteśmy dobrze przygotowani do nowej perspektywy finansowej UE i wspierania zrównoważonego rozwoju. Priorytet MFiPR to organizacja Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. w Katowicach. Sprawne uruchomienie programów nowej perspektywy finansowej jest bardzo ważne dla MFiPR – podsumowuje minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

grafika symboliczna

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje i zarządza programami i funduszami rozwojowymi dla Polski. To między innymi fundusze europejskie oraz fundusze norweskie i EOG.

Moim zadaniem jest wzmocnić politykę regionalną. Byłem kiedyś radnym i wiem, że małe ojczyzny są bardzo istotnym elementem w budowie społeczeństwa obywatelskiego i patriotyzmu mieszkańców. Do tej pory MFiPR skupione było głównie na funduszach, ale uważam, że obecnie trzeba umocnić drugi filar ministerstwa, czyli politykę regionalną; przygotować nowe inicjatywy, odświeżyć i bardziej dopasować do nowej rzeczywistości te stare. I temu mają służyć środki z polityki spójność

– powiedział szef resortu obejmując urząd.

Umowa Partnerstwa

Po akceptacji rządu Umowa Partnerstwa trafiła 15 grudnia do formalnych negocjacji z Komisją Europejską. Dokument przygotowany i konsultowany przez MFiPR określa strategię interwencji funduszy europejskich w ramach polityk unijnych: polityki spójności i wspólnej polityki rybołówstwa w Polsce w latach 2021-2027. Dodatkową formą konsultacji umożliwiającą szeroki udział wszystkich zainteresowanych w pracach nad dokumentem było wysłuchanie publiczne, a następnie wysłuchanie odwrócone.

Umowa Partnerstwa, podobnie jak w poprzednich latach, przewiduje, że około 40 proc. środków z polityki spójności będzie inwestowane w ramach programów regionalnych zarządzanych przez samorządy województw. Około 60 proc. funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym

– podkreśla wiceminister Waldemar Buda.

Po przekazaniu Umowy Partnerstwa do formalnych negocjacji trafią także programy krajowe i programy regionalne. Wsparcie z funduszy europejskich kierowane jest również do obszarów przygranicznych.

Najważniejsze jest, aby jak najszybciej umożliwić skorzystanie ze środków Interreg polskim beneficjentom. Zrobimy wszystko, by obszar wsparcia programu po polskiej stronie, jak również budżet programu w wysokości 178 mln euro pozostały bez zmian

– zaznacza wiceminister Jacek Żalek.

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050)

To dokument wizyjny, który będzie kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Koncepcja ma stać się dokumentem łączącym planowanie społeczno-gospodarcze z przestrzennym.

Różne obszary Polski potrzebują odmiennego spojrzenia i własnych ścieżek rozwoju. Naszym celem jest zachowanie różnorodności wszystkich obszarów przy jednoczesnym wzmacnianiu spójności terytorialnej i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych

– zaznacza minister Grzegorz Puda.

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050, która powstaje przy wsparciu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, to długookresowy dokument wizyjny, który będzie identyfikował kluczowe światowe i krajowe trendy kształtujące przyszłość w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej. Wskaże zestaw najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi mierzy i mierzyć się będzie Polska oraz formułował możliwe scenariusze rozwojowe. Będzie także rekomendował strategiczne wybory w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050.

Trzy lata programu Dostępność Plus

Na realizację tego Programu w latach 2018-2021 wydaliśmy blisko 9 mld zł . Źródłami finansowania dostępności są fundusze europejskie oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON, Fundusz Solidarnościowy, czy utworzony w 2019 r. Fundusz Dostępności).

Od 3 lat, dzięki środkom unijnym, usuwamy bariery i zapewniamy dostępność w aspekcie architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym w budynkach wielorodzinnych, szpitalach, szkołach, transporcie publicznym, urzędach, czy w przestrzeni publicznej miast. To już 1088 miejsc w których dostępność staje się standardem, a nie przywilejem

– podsumowuje wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Od września br. instytucje publiczne wydając środki publiczne wymagają od wykonawców i dostawców (także z sektora prywatnego) zachowania reguł dostępności przy realizacji zlecanych zadań. Ustawa o zapewnianiu dostępności wprowadziła także instrument postępowania skargowego, który daje osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość dochodzenia swoich praw w zakresie dostępności. Nad poprawą dostępności urzędów i instytucji (w szczególności w samorządach) czuwa 2100 koordynatorów dostępności powołanych na mocy ustawy.

Centra Zdrowia Psychicznego

Uruchomiliśmy dziewięć Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) dla dzieci i młodzieży za prawie 126 mln zł. Fundusze europejskie i środki krajowe wspierają reformę opieki psychiatrycznej w Polsce, która z formy instytucjonalnej i szpitalnej przechodzi w formę środowiskową, czyli bliską otoczeniu osoby potrzebującej pomocy.

17 maja wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała umowy o dofinansowanie projektów w ramach konkursu na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Celem konkursu było wykorzystanie doświadczeń i dobrych praktyk w działającym już – pierwszym w Polsce – Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach. Takie same ośrodki zostały utworzone w Łodzi, Pabianicach, Zielonej Górze, Krakowie i Sosnowcu. Powstały też kolejne placówki w Warszawie. Działają nie tylko na terenie danej gminy, ale także w swojej okolicy – np. w przypadku Sosnowca, ŚĆZP obejmie wsparciem także najmłodszych mieszkańców Mysłowic, Będzina i Dąbrowy Górniczej.

Fundusze Norweskie dla rozwoju lokalnego

Fundusze Norweskie i EOG wspierają między innymi rozwój lokalny. Ponad 15 milionów złotych wsparcia otrzyma każde z 29 miast objętych programem „Rozwój lokalny”, by wkroczyć na szybszą ścieżkę wzrostu. W tym roku wybraliśmy zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z programu - łącznie to ponad 102 mln euro na realizację kompleksowych projektów rozwojowych. Do końca roku większość z nich zakończy proces podpisywania umów grantowych i rozpocznie nowy etap: realizacji inwestycji i działań miękkich. Wszystkie one zostały przewidziane w planach rozwoju lokalnego i instytucjonalnego, które stanowią strategię rozwoju miasta w perspektywie średniookresowej.

Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast obejmujące nie tylko grant z funduszy Norweskich i EOG, ale także szerokie i „skrojone na miarę” doradztwo dla każdego z miast realizowane przez ekspertów partnera programu – Związku Miast Polskich. Realizacja programu ma wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą beneficjentów poprzez podniesienie jakości środowiska, przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardu życia mieszkańców małych i średnich miast.

Centrum Wsparcia Doradczego

Centrum Wsparcia Doradczego to innowacyjny pilotażowy projekt doradczy realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Wsparcie w ramach CWD zostało skierowane do powiatów i gmin, które w największym stopniu dotykają problemy o charakterze społeczno-gospodarczym. Wybranych zostało 38 partnerstw w tym 353 gminy (18 gmin miejskich, 240 gmin wiejskich i 95 gmin miejsko-wiejskich) oraz 35 powiatów z 15 województw w Polsce.

System doradztwa dla miast jest wzorowany na rozwiązaniach wypracowanych w programie „Rozwój lokalny”. Uczestniczące w projekcie samorządy z pomocą doświadczonych ekspertów Związku Miast Polskich opracowały strategie terytorialne oraz pakiety projektów, które z pewnością przyczynią się do rozwoju ich społeczności lokalnych. Wsparcie doradcze obejmowało m.in. analizy, opinie i konsultacje projektów zidentyfikowanych przez partnerstwa jako kluczowe dla ich rozwoju. Wypracowane inicjatywy mają pomóc m.in. w stworzeniu nowych miejsc pracy, czy też poprawić jakość świadczonych przez samorządy usług publicznych.

Światowe Forum Miejskie

11. sesja Światowego Forum Miejskiego odbędzie się w Katowicach między 26 a 30 czerwca 2022 r. UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich po raz pierwszy w historii organizuje to wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej przy współpracy z MFiPR i miastem Katowice.

Uczestnicy z całego świata będą proponować rozwiązania dla wyzwań współczesności, które dotykają większości z nas – dynamicznie rozwijających się miast, smogu, degradacji terenów zielonych, postępującej globalizacji, czy zmian klimatu.

Światowe Forum Miejskie to kolejne międzynarodowe wydarzenie, które zostanie zorganizowane w stolicy Śląska. Celem tej cyklicznej konferencji jest promocja zrównoważonego rozwoju miast i dyskusja nad wyzwaniami współczesnej urbanizacji

– minister Grzegorz Puda.

Światowe Forum Miejskie jest organizowane co dwa lata i tym razem współorganizują go z UN-Habitat polskie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Urząd Miasta Katowice. Hasło przewodnie przyszłorocznej imprezy brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

WUF11 ma pozostawić po sobie pewien dorobek – odpowiedź na dzisiejsze wyzwania dla miast oraz potrzebę lepszej realizacji globalnych celów zrównoważonego rozwoju na poziomie miast. W trakcie WUF11 zaprezentowany zostanie Plan Działań Dla Miast - katalog działań ukierunkowujących miasta na rzecz zielonej, dostępnej i produktywnej transformacji

– dodaje wiceminister Małgorzata-Jarosińska-Jedynak, pełnomocnik rządu ds. WUF11 w Katowicach.

Plan Działań dla Miast zakłada promocję niskoemisyjnych środków transportu, zachętę do zmian zachowań transportowych, zazielenianie miast, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych, działania na rzecz projektowania dostępnych publicznie przestrzeni, w tym do terenów zielonych, w myśl idei miasta 15-minutowego oraz modelu zrównoważonej urbanizacji.

W trakcie WUF11 będziemy też prezentować najlepsze doświadczenia i praktyki w ramach tzw. ścieżki europejskiej. Ścieżka europejska to wydarzenia i spotkania organizowane we współpracy z wybranymi polskimi i europejskimi partnerami. Chcemy też, żeby w 2022 roku Światowe Forum Miejskie było obecne w całej Polsce. Stąd nasza inicjatywa pod hasłem WUF w Twoim Mieście, która zostanie ogłoszona już na początku nowego roku. To tytuł oficjalnego wydarzenia towarzyszącego Światowemu Forum Miejskiemu WUF11 – o który będą mogli się ubiegać organizatorzy różnych wydarzeń o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim lub międzynarodowym, organizowanych na terenie Polski lub online.

{"register":{"columns":[]}}