Rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie
05.08.2019
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie ma nowy budynek dydaktyczno-administracyjny. W 5-piętrowym budynku zlokalizowane są m.in. aula i sale wykładowe wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny umożliwiający prowadzenie wykładów z jednoczesną obserwacją odbywających się na bloku operacji i zabiegów, działy logistyczne i administracyjne oraz Zakład Regeneracji Biologicznej. W spotkaniu podsumowującym zakończenie kolejnego etapu rozbudowy COZL, którego gospodarzem była dyrektor prof. Elżbieta Starosławska, wzięli udział wiceminister Artur Soboń, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i marszałek lubelski Jarosław Stawiarski.
- Bez wiodącej roli COZL i zwiększenia finansowania nie będziemy w stanie podejść do pacjentów onkologicznych, czyli potencjalnie do nas wszystkich, do członków naszych rodzin – mówił wojewoda Przemysław Czarnek.
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest największym szpitalem onkologicznym na Lubelszczyźnie oraz jedynym pełnoprofilowym, wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym zarówno w województwie lubelskim, jak też w Polsce Wschodniej. Obok leczenia chorób nowotworowych, Centrum prowadzi działalność naukową, profilaktyczną i dydaktyczną, a także prowadzi badania kliniczne. Pacjenci leczeni są przez wysokiej klasy specjalistów i przy pomocy specjalistycznego sprzętu.
120 mln zł potrzeba na wyposażenie rozbudowywanego COZL. Wiceminister Artur Soboń proponuje pozyskanie pieniędzy z RPO zamiast finasowania dworca metropolitalnego w Lublinie, którego budowa w terminie jest zagrożona. Budowa dworca mogłaby być wpisana w nowy regionalny program operacyjny i otrzymałaby dotację w nowej perspektywie finansowej UE.
- Proponuję, aby do strategii ZIT Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego wpisać beneficjenta w postaci województwa lubelskiego i projekt dokończenia i wyposażenia COZL. A w nowej perspektywie finansowej zapisać środki na lubelskie centrum komunikacyjne tak, aby spokojnie ten ważny dla Lublina projekt zrealizować – powiedział Artur Soboń.
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest jednostką samorządu województwa lubelskiego. Prowadzona od 2011 r. rozbudowa COZL ma się zakończyć w styczniu 2020 r. Centrum ma leczyć pacjentów onkologicznych w sposób kompleksowy, z wykorzystaniem nowoczesnych terapii i laboratoriów. Powstaną tu m.in. oddział transplantacji szpiku, centrum genetyki, centrum immunologii. Po rozbudowie ma być tu łącznie około 500 łóżek.
Rocznie w lubelskim Centrum Onkologii hospitalizowanych jest ponad 40 tys. pacjentów, ale placówka obejmuje leczeniem znacznie więcej osób, m.in. w przychodniach i podczas dziennych pobytów.