Rozmawiamy o kierunkach i scenariuszach rozwoju gmin, miast, powiatów i regionów
08.09.2022
- Od trzech lat realizowana jest Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego do roku 2030 (KSRR). Jej celem jest zwiększenie spójności rozwoju kraju, wzrost konkurencyjności regionów oraz wzmacnianie kompetencji administracji samorządowej – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas debaty o strategiach rozwoju lokalnego na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
KSRR 2030 jest podstawowym dokumentem strategicznym polityki regionalnej państwa w perspektywie do 2030 r. Przewidziano w nim rozwój naszego kraju jako społecznie i terytorialnie zrównoważony. Strategia zakłada szczególne wsparcie dla obszarów, które nie mogą w pełni rozwinąć swojego potencjału, gdyż utraciły swoje funkcje społeczno-gospodarcze, przez co stały się mniej odporne na różne zjawiska kryzysowe.
W KSRR wprowadziliśmy szereg instrumentów wsparcia w postaci projektów strategicznych dedykowanych wzmacnianiu słabszych samorządów lokalnych. W ramach tych inicjatyw wspieramy miasta w wymianie dobrych praktyk poprzez organizację sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast. Wspieramy samorządy w planowaniu działań rewitalizacyjnych. Doradzamy jak powinny się rozwijać miasta średnie w Programie Rozwój Lokalny
– wskazała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Ważną inicjatywą jest również Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). W ramach tego projektu wsparcie otrzymują samorządy lokalne współpracujące w partnerstwach.
W CWD pomagamy diagnozować potrzeby i planować rozwój dla obszaru funkcjonalnego. Projekt zbliża do siebie samorządy, aby lepiej i efektywniej współpracowały dla poprawy jakości życia mieszkańców i rozwoju lokalnej gospodarki
– tłumaczyła sekretarz stanu.
Od kwietnia 2022 r. do końca czerwca 2023 r. trwa kolejna edycja CWD – pod nazwą CWD Plus. W sumie w ramach tej inicjatywy wspieramy 77 partnerstw samorządów lokalnych z 16 województw obejmujących 671 gmin.
Każda strategia podlega modyfikacjom, szczególnie w przypadku niespodziewanych kryzysów. Tych w ostatnich czasach nam nie brakuje. Pandemia, zmiany klimatyczne czy wojna w Ukrainie. Dlatego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej trwają prace nad nowym dokumentem strategicznym - Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050)
– podkreśliła wiceminister.
Jak wyjaśniła sekretarz stanu, KRK 2050 będzie wskazywała kluczowe trendy kształtujące przyszłość Polski w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej. Zdefiniuje także zestaw najważniejszych wyzwań dla rozwoju kraju i możliwe scenariusze rozwojowe na najbliższe trzydzieści lat. Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 będzie kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski.