Rozmowy na Podlasiu o rządowym programie wsparcia
01.03.2024
Białystok był kolejnym przystankiem na trasie cyklu spotkań informacyjnych o projekcie rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych. Z przedstawicielami samorządów województwa podlaskiego spotkał się wiceminister Jacek Protas.
Agresja rosyjska na Ukrainę oraz wojna hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej przyczyniła się do pogorszenia sytuacji społeczno-gospodarczej terenów przygranicznych. Obniżyła się ich atrakcyjność turystyczna, spadła dynamika handlu oraz pojawiły się utrudnienia w komunikacji transgranicznej. Znaczący napływ uchodźców z Ukrainy do Polski spowodował obniżenie jakości i dostępności usług publicznych, zwłaszcza zdrowia oraz edukacji i usług społecznych
– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.
I dodał:
Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów obszarów przygranicznych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”.
Jakie inwestycje
W programie wyznaczyliśmy cztery podstawowe działania do objęcia wsparciem. Są to:
- poprawa transportowej infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa drogowego;
- rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego;
- stworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki;
- poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.
Działania te prowadzone będą w ścisłej współpracy władz lokalnych, samorządów województw oraz administracji rządowej. Są one tak zaplanowane, aby tworzyć efekt synergii opierającej się na naturalnym potencjale obszaru objętego programem.
Kto otrzyma wsparcie
Program obejmie swoim zasięgiem 22 powiaty z czterech województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińskomazurskiego.
Są to następujące powiaty w województwach:
- podkarpackim: Lubaczowski, Jarosławski, Przemyski, Bieszczadzki, miasto Przemyśl;
- lubelskim: Bialski, Włodawski, Chełmski, Hrubieszowski, Tomaszowski, miasto Biała Podlaska, miasto Chełm;
- podlaskim: Augustowski, Sokólski, Białostocki, Hajnowski, Siemiatycki;
- warmińsko-mazurskim: Braniewski, Bartoszycki, Kętrzyński, Węgorzewski, Gołdapski.
Łącznie to 170 gmin oraz trzy miasta na prawach powiatu - Przemyśl, Biała Podlaska i Chełm.
Jakiej wysokości wsparcie
Źródłem finansowania realizacji programu będą pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych z czego każde z województw otrzyma po 125 mln złotych.
W sumie na lata 2024-2030 na dofinansowanie działań z zakresu polityki rozwoju JST wschodnich obszarów przygranicznych przypadnie co najmniej 625 mln złotych włącznie z wkładem własnym JST.
Maksymalna kwota dofinansowania w ramach jednego wniosku wynosi 2 mln złotych. Jeden samorząd może otrzymać dotacje na realizację maksymalnie dwóch zadań inwestycyjnych.