Rozmowy o ochronie powietrza na konferencji Climate-CON 2021
22.11.2021
Trwa pierwszy Śląski Konwent Klimatyczny – Climate-Con 2021. Przedstawiciele rządu, świata biznesu i nauki rozmawiają o ochronie powietrza, środowiska i klimatu. Podczas wydarzenie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda mówił jak Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji wesprze polską gospodarkę.
Zmiany klimatu i degradacja środowiska stanowią priorytetowe wyzwanie dla Europy i reszty świata
– rozpoczął wystąpienie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Droga w kierunku neutralności klimatycznej to duże wyzwanie, ale też szansa dla polskiej gospodarki. Reformy i wynikające z nich inwestycje obniżą emisyjność gospodarki i poprawią jakość powietrza
– dodał.
Minister Puda zaznaczył, że istotne jest, aby transformacja energetyczna miała charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny, co pozwoli na rozłożenie jej kosztów w czasie. Dodał, że kluczowe jest zadbanie o to, by transformacja była sprawiedliwa. Będzie to możliwe jeśli zostanie przeprowadzona równolegle we wszystkich regionach, gdzie wydobywa się węgiel lub nadal są ponoszone koszty wcześniejszej likwidacji górnictwa.
Środki Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to szansa na sfinansowanie szerokich działań związanych z dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Ta nowa forma wsparcia UE pozwoli na finansowanie działań łagodzących społeczne, gospodarcze i środowiskowe skutki transformacji
– zaznaczył minister Puda.
Szef resortu funduszy i polityki regionalnej przypomniał, że całkowita wartość funduszu to 4,4 miliarda euro. Ponad 3,8 miliarda euro trafi do sześciu województw klasyfikowanych jako regiony górnicze w Polsce: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego. Wsparcie z FST będzie impulsem do rozpoczęcia procesu transformacji i zbudowania szerokiego wsparcia społecznego w regionach.
CLIMATE-CON 2021 – Śląski Konwent Klimatyczny to wydarzenie o rozbudowanej formule, które łączy w sobie cechy konferencji, warsztatów i eventów. Celem wydarzenia jest edukacja i podniesienie świadomości w zakresie poprawy jakości powietrza – zarówno w samorządach, jak i w społeczeństwie. Podczas trwającego dwa dni wydarzenia zaplanowano sesje tematyczne, warsztaty, pokazy filmów o tematyce ekologicznej i wydarzenia towarzyszące. Odbywa się w dniach 22-23 listopada w formule hybrydowej.