W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy o rozwoju z delegacją administracji Nowej Zelandii

11.12.2019

Wiceminister Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Nowej Zelandii z podsekretarzem stanu Fletcherem Tabuteau na czele. Spotkanie poświęcone było przedstawieniu kompetencji naszego ministerstwa oraz zaprezentowaniu programów realizowanych przez MFiPR. W rozmowach uczestniczyła Mary Thurston, ambasador Nowej Zelandii w RP.

Przy stole siedzą przedstawiciele polskiej i nowozelandzkiej delegacji rządowej

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest jednym z głównych koordynatorów zarządzania polityką rozwoju gospodarczego kraju – mówił Grzegorz Puda.

Wśród głównych priorytetów naszych działań wiceminister wymienił efektywne zarządzanie funduszami Unii Europejskiej, a także zapewnienie skutecznej realizacji polityki spójności, strategii rozwoju kraju oraz wzrostu konkurencyjności.

Polska jest wśród państw UE, które najefektywniej wykorzystują dostępne środki unijne. Dobrze wykorzystane pieniądze wpływają na rozwój Polski i poprawę jakości życia obywateli.  Obecnie intensywnie przygotowujemy się do nowej perspektywy UE i aktywnie uczestniczymy w negocjacjach nowego budżetu – dodał Grzegorz Puda.

Wiceminister podkreślał, że nasze ministerstwo koordynuje i monitoruje wdrażanie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (SOR). W tym kontekście G. Puda przypomniał, że szczególny nacisk w SOR położony jest na politykę regionalną.

Kluczowym dokumentem w tym zakresie jest przygotowana przez nasze ministerstwo i przyjęta przez rząd Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego do 2030 roku (KSRR). Dokument określa cele polityki regionalnej oraz działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju całego kraju. KSRR to strategia, która opisuje wyzwania rozwojowe pod kątem różnorodności regionów. Naszym priorytetem są działania zmierzają do zmniejszania dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego różnych obszarów, głównie miejskich i wiejskich – wyjaśniał wiceminister.

Wiceminister Grzegorz Puda mówił także o programach, realizowanych przez MFiPR, kierowanych do lokalnych społeczności, takich jak Pakiet dla średnich miast, Mosty dla regionów, Program dla Śląska czy Program dla Bieszczad.

Wiceszef resortu wspomniał również o realizacji Programu Dostępność Plus, którego celem jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i innych osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami sprawności.

Program Dostępność Plus zakłada dwutorowe zwiększanie dostępności poprzez zmiany systemowe i inwestycje. Działania systemowe skupiają się na trwałym włączeniu problematyki dostępności do wszystkich polityk publicznych, do praktyki planowania, realizacji i oceny funkcjonowania państwa. Drugim wymiarem są inwestycje m.in. w istniejące budynki użyteczności publicznej i zasoby mieszkaniowe wielorodzinne, przestrzeń, środki transportu, strony internetowe czy usługi o charakterze powszechnym – mówił Grzegorz Puda.

Wiceminister podkreślał, że rozwojowi usług społecznych w Polsce sprzyjać będzie ustawa o centrach usług społecznych, które umożliwią integrację usług z wielu obszarów ważnych dla lokalnych społeczności. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

{"register":{"columns":[]}}