Różne oblicza rozwoju gospodarczego na XXXIII Forum Ekonomicznym w Karpaczu
05.09.2024
Dolina Krzemowa w Polsce, zrównoważony rozwój gospodarczy, smartcities – to zagadnienia, które pojawiały się w dyskusjach podczas dwóch dni forum z udziałem wiceministra Konrada Wojnarowskiego. „Rozwój” – to słowo klucz, wokół którego toczyły się rozmowy.
Polska nową doliną krzemową Europy?
W panelu - "Dolina Krzemowa w Polsce – czy to możliwe?” uczestnicy dyskutowali o tym, czy Polska ma szansę stać się nową doliną krzemową Europy? Przyjrzeli się największym atutom krajowej gospodarki, które napędzają jej potencjał cyfrowego ośrodka i przeszkodom stojącym na drodze objęcia pozycji lidera innowacji Europy. Rozmawiali także o wzmocnieniu rozwoju cyfrowej gospodarki w Polsce i o regulacjach polskich oraz unijnych, które mogą ten rozwój wzmocnić lub go zaburzyć.
Polska jest dobrze postrzegana przez zagranicznych inwestorów. Wpływ ma na to system wsparcia B+R w postaci odliczenia podatkowego, w przypadku ulgi B+R, sięgającego aż 200 procent dla kosztów kwalifikowanych związanych z wynagrodzeniami czy też możliwość jej rozliczania do pięciu lat rozrachunkowych wstecz. Na pozytywny obraz Polski jako obszaru inwestycyjnego wpływa też ocena kapitału ludzkiego, czyli specjalistów, naukowców, w tym wysoko wykwalifikowana kadra pracowników operacyjnych i inżynierów, posiadająca wiedzę praktyczną, kompetencje oraz bogate doświadczenie
- mówił podczas dyskusji wiceminister Konrad Wojnarowski.
Dzień drugi – dyskusje z rozwojem w tle
Wiceminister wziął udział w trzech panelach dyskusyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju gospodarczego, rozwoju smartcities i współpracy między rządem a samorządami .
Sprawiedliwy i zrównoważony rozwój gospodarczy
Możliwość sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju wiąże się z wykorzystaniem szans, jakie daje nam gospodarka światowa, ale również z przygotowaniem się na negatywne konsekwencje płynące z otoczenia w jakim żyjemy.
Średniookresowa strategia rozwoju kraju, nad którą prace rozpoczynamy, ma zagwarantować sprawiedliwy i zrównoważony rozwój. To zbiór priorytetów na najbliższe kilka, kilkanaście lat. Stawiamy przede wszystkim na łagodzenie zmian demograficznych, konkurencyjność gospodarki wykorzystującej w jak największym zakresie zielone rozwiązania oraz na szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Nie tylko w wymiarze militarnym, ale również cyfrowym, zdrowotnym czy żywnościowym. Kluczowe będzie utrzymanie policentrycznego rozwoju kraju, tak by i mniejsze i większe miejscowości miały takie same szanse na rozwój
– poinformował wiceminister Konrad Wojnarowski.
"Smart City – jak wcielić w życie ideę?"
W kolejnej dyskusji jej uczestnicy zastanawiali się jak zbudować miasto inteligentne, a zarazem bezpieczne i takie, w którym będzie żyło się lepiej wszystkim jego mieszkańcom. . Wiceszef MFiPR podkreślił, że to właśnie jakość życia mieszkańców jest kluczowa w planowanych przez resort działaniach w tym zakresie.
Miasto inteligentne to przede wszystkim miasto otwarte na dialog z mieszkańcami i współpracę wszystkich aktorów miejskich. To mieszkańcy są dla nas najważniejsi w planowaniu i realizacji rozwiązań inteligentnych, i to bierzemy pod uwagę w działaniach realizowanych przez nasz resort
– mówił minister K. Wojnarowski.
"Porozumienia terytorialne – nowy model współpracy na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym"
Ostatnia dyskusja z udziałem przedstawiciela MFiPR to panel poświęcony nowym sposobom planowania polityki rozwoju.
Porozumienie terytorialne, jest narzędziem, które pozwala planować politykę rozwoju. Jest to umowa między rządem, a grupą samorządów terytorialnych, której celem jest wspieranie działań rozwojowych. Rząd deklaruje w takim dokumencie traktować dany obszar i jego potrzeby w określonym zakresie priorytetowo, natomiast jednostki samorządu terytorialnego zobowiązują się do współdziałania
- zaznaczył wiceminister Wojnarowski.
Uczestnicy tej debaty rozmawiali o współpracy ponad granicami administracyjnymi opartej na partnerstwie i wspólnie zbudowanej strategii, która przekłada się na tempo rozwoju poszczególnych miast i gmin.