Rozwiązanie dla właścicieli książeczek mieszkaniowych coraz bliżej
19.09.2019
Właściciele starych książeczek mieszkaniowych mogą ubiegać się o wypłatę premii gwarancyjnej w przypadku realizacji jednego z kilkunastu celów mieszkaniowych. Premię gwarancyjną można uzyskać w związku z uzyskaniem prawa własności mieszkania, poprzez wniesienie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego czy dokonanie wpłaty partycypacji do towarzystwa budownictwa społecznego. Można też skorzystać z premii po dokonaniu remontu polegającego na wymianie okien, instalacji gazowej lub elektrycznej. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował dodanie nowych celów na które będzie można otrzymać premię gwarancyjną.
Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiadał, że możliwości dla osób chcących zlikwidować książeczki będzie dużo więcej.
Chcemy zachęcić właścicieli książeczek, aby skorzystali z premii. Dodajemy kolejne cele, takie jak wkład własny w Mieszkanie plus czy skorzystanie z wymiany pieca w domu lub możliwość rozliczenia opłaty przekształceniowej po likwidacji użytkowania wieczystego – powiedział Artur Soboń.
Po zmianie przepisów premiowana będzie wymiana instalacji centralnego ogrzewania, w tym wymiana źródeł ciepła na paliwo stałe na niskoemisyjne źródło ciepła, czy wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym. Będzie też możliwość uzyskania premii w związku z wniesieniem opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Można będzie otrzymać premię na wydatki związane z zawarciem umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności - za spłatę części kapitałowej. Zmiana uwzględnieni właścicieli książeczek mieszkaniowych w kryteriach pierwszeństwa przy przeprowadzaniu naboru wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na Start".
Wartość zgromadzonych na zakładanych do 1990 r. książeczkach mieszkaniowych w wyniku hiperinflacji w latach 90. XX wieku jest dziś tylko symboliczna. Wkłady zgromadzone na książeczkach mieszkaniowych utraciły wartość w wyniku wysokiej inflacji z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W przeciwieństwie do innych oszczędzających w tym samym czasie, właściciele książeczek mają prawo do gwarantowanej przez państwo premii, którą finansuje budżet państwa. Premia gwarancyjna stanowi rekompensatę utraconych w wyniku inflacji wartości wkładu i w konsekwencji odsetek. Jest ona przekazywana właścicielom książeczek mieszkaniowych w odróżnieniu od innych osób, które gromadziły w tym okresie wkłady oszczędnościowe. Środki pieniężne na wypłatę premii gwarancyjnych pochodzą z budżetu państwa, a książeczki mieszkaniowe założone po 23 października 1990 r. nie są już objęte gwarancją zachowania realnej wartości wkładu w postaci premii gwarancyjnej. MIiR proponuje kolejne rozszerzenie celów uprawniających do premii rekompensującej utraconą wartość wkładów.
Dziś szacuje się, że książeczek może być nawet milion, ale nie wiadomo ile z nich faktycznie zostanie zrealizowanych. Część książeczek mieszkaniowych na przestrzeni lat z pewnością uległa zniszczeniu, zagubieniu, przez co liczba rachunków nadal ujętych w ewidencjach instytucji finansowych może być wyższa od rzeczywistej skali książeczek, jakie nadal mogą podlegać likwidacji. Wprowadzony mechanizm rejestracji książeczki w banku pozwoli na określenie ram czasowych ponoszenia wydatków na refundację premii gwarancyjnych.