Samorządowcu! Wciąż możesz stworzyć z nami „Plan Działań dla Miast”
16.11.2021
Nabór do Programu „Plan Działań dla Miast” został przedłużony. Do 22 listopada samorządy mogą zgłosić swój projekt. – Musi on realizować przynajmniej jeden z celów zrównoważonego rozwoju. Program ma zmieniać nasze małe ojczyzny i mobilizować miasta do odważnych działań – wyjaśnia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Do 2050 roku aż 70 procent ludności świata będzie mieszkać w miastach. Ich odpowiedzialny i zrównoważony rozwój to ogromne wyzwanie dla samorządów. Chcemy im pomóc i stworzyć dokument będący drogowskazem dla wszystkich miast – „Plan Działań dla Miast”. Jednocześnie będzie on dziedzictwem organizowanego w czerwcu przyszłego roku Światowego Forum Miejskiego
– tłumaczy Małgorzata Jarosińska-Jedynak wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Czym jest Plan Działań dla Miast
Program „Plan Działań dla Miast” to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11) – największego i najważniejszego wydarzenia związanego z miastami. To także instrument wdrożeniowy przewidziany w powstającej obecnie nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030.
Ideą Programu jest pomoc miastom w odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwoju. Przewiduje on indywidualne wsparcie doradcze dla aglomeracji, które chcą realizować projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wypracowane zostaną też ogólne wskazówki dla mieszkańców dotyczące sposobów aktywnego udziału w rozwoju miasta, na przykład współzarządzania nim czy wpływania na jego przestrzeń.
Opracowany wspólnie z miastami „Plan Działań dla Miast” będzie polską odpowiedzią na wyzwania związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju stawianych przez Agendę 2030. Zostanie on ogłoszony i podpisany w czerwcu 2022 roku, w trakcie 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.
Kto może się zgłosić
Zaproszenie do udziału w Programie kierowane jest do wszystkich miast w Polsce, niezależnie od ich wielkości – gmin miejskich lub miejsko-wiejskich.
Program zostanie przeprowadzony w pięciu etapach:
- wyłonienie miast uczestniczących w Programie,
- indywidualne wsparcie doradcze przy przygotowaniu i realizacji projektów w każdym z miast,
- opracowanie wspólnego dokumentu – „Planu Działań dla Miast” – obejmującego opis wyzwań i charakterystykę projektów każdego z miast,
- przygotowanie realizacji i wdrożenia projektów działań w PDM,
- opracowanie narzędziownika, będącego instruktażem dla społeczności lokalnych
i mieszkańców dotyczącym tego, jak mogą wpływać na przestrzeń miejską oraz na procesy zarządzania miastem.
Jak się zgłosić
Nabór do Programu odbywa się za pośrednictwem internetowego generatora zgłoszeń, dostępnego pod adresem: http://obserwatorium.miasta.pl/pdm/generator-zgloszen/ i trwa do 22 listopada.
Niezbędne informacje na temat PDM dostępne są na stronie internetowej Programu: http://obserwatorium.miasta.pl/pdm/.
Wszystkie pytania dotyczące Programu prosimy kierować na adres e-mail: pdm@irmir.pl.
Materiały
Informacje o Programie "Plan Działań dla Miast"Informacje_o_Programie.docx 0.70MB