Samorządy a lokalna jakość życia w kontekście nowej perspektywy finansowej
Wyzwania jakie stoją przed samorządami w obliczu nowej perspektywy finansowej, współpraca z przedsiębiorcami oraz program „Dostępność Plus” to tematy przewodnie III Ogólnopolskiego Forum Samorządów, które odbyło się 23 lutego br. na Podkarpaciu. Resort inwestycji i rozwoju reprezentowali wiceministrowie Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Adam Hamryszczak.
Wiceminister Adam Hamryszczak podczas sesji plenarnej „Nowa perspektywa finansowa. Jak się do niej przygotować?” przybliżył założenia budżetu na lata 2021-2027 zaproponowane przez Komisję Europejską. Mówił także o zmianie charakteru polityki spójności w nowym rozdaniu funduszy UE.
"- Dążymy do tego, aby w kolejnym wspólnotowym budżecie polityka spójności nadal miała dominujący wpływ na skalę unijnych inwestycji i wspierała rozwój poszczególnych państw unijnych na poziomie ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym" – tłumaczył Hamryszczak.
Wiceminister przedstawił przebieg negocjacji i postulaty polskiego rządu wobec propozycji KE oraz omówił proces przygotowywania się Polski do nowej perspektywy finansowej.
Podsekretarz stanu Adam Hamryszczak uczestniczył również w debacie na temat wsparcia samorządów dla rozwoju przedsiębiorczości.
"- Aby w pełni wykorzystać wszystkie szanse na rozwój gospodarczy i społeczny, samorządy powinny zwiększyć różnorodność działań stosowanych na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Konkurencyjność regionów jest w dużej mierze uwarunkowana od innowacyjnych inwestycji prywatnych" - mówił A. Hamryszczak.
Wiceminister zwrócił uwagę na fakt, że samorządy mają do dyspozycji wiele metod wspierania przedsiębiorczości, jednak w praktyce opierają się głównie na narzędziach budżetowych. Dlatego zachęcał do jeszcze większego wykorzystywania środków unijnych na ten cel. Wskazywał, że biznes może pozyskiwać fundusze unijne, w tym z Regionalnych Programów Operacyjnych na podnoszenie innowacyjności gospodarki oraz konkurencyjności przedsiębiorstw. Wsparcie europejskie można też zdobyć na rozwój kapitału ludzkiego w regionach.
"- Wspieranie przedsiębiorczości na poziomie lokalnym to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zatrzymanie migracji młodych, aktywnych osób i utrzymania w ryzach bezrobocia" - podkreślał wiceminister.
Wiceminister A. Hamryszczak poruszył również kwestię współpracy szkół zawodowych i samorządów lokalnych z pracodawcami. Namawiał do nawiązywania takiej więzi.
"Pozwoli ona lepiej ukierunkować działania edukacyjne i szkoleniowe na potrzeby zatrudnieniowe pracodawców" – tłumaczył wiceminister.
Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w debacie „Dostępność Plus szansą dla wspólnot samorządowych” . Podkreślała, że ministerialny program w szczególny sposób ma na celu zmienianie rzeczywistości mniejszych miast i miasteczek.
"- W ramach programu Dostępność Plus uruchomiono konkursy, jak np. „Inkubator Dostępności”, którego celem jest wyszukanie najciekawszych inicjatyw, które szybko i skutecznie pomogą rozwiązać problemy związane z niedoborem dostępnych produktów i usług czy brakiem dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów" – mówiła M. Jarosińska-Jedynak.
Przybliżyła również inne działania związane z programem Dostępność Plus. 100 placówek zdrowia bez barier, Dostępna uczelnia oraz szkolenia i doradztwo dla urzędów administracji – to jedynie kilka z planowanych inicjatyw, które mają wejść w życie, także na terenach mniejszych gmin.
Podsekretarz stanu mówiła o Partnerstwie na rzecz dostępności, które polega na dobrowolnym zobowiązaniu podmiotów do kierowania się jej zasadami.
"- Powodzenie realizacji konkretnych działań programu Dostępność Plus zależy od wysiłku różnych grup społecznych, dlatego cieszymy się, że sygnatariusze Partnerstwa na rzecz dostępności to m.in. przedsiębiorstwa, jednostki samorządów terytorialnych, organizacje pozarządowe, administracja publiczna oraz środowiska osób z niepełnosprawnościami – czyli wszyscy ci, którym zależy, aby Polska była lepszym miejscem do życia dla nas wszystkich" – przekonywała wiceminister.
M. Jarosińska-Jedynak podkreśliła również, że partnerstwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co kilka tygodni przystępują do niego nowe podmioty – firmy, samorządy, uczelnie, instytucje państwowe. Jest już ich 133. Wciąż zgłaszają się kolejne firmy i organizacje popierające ideę dostępności.
- Ostatnia modyfikacja:
- 28.02.2019 13:36 Emilia Chmiel
- Pierwsza publikacja:
- 28.02.2019 13:36 Emilia Chmiel