Sektor minerałów konfliktowych
Trzecie wydanie Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw minerałów z obszarów objętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka zostało opublikowane w kwietniu 2016 r. Zawierają one zalecenie Rady OECD, tekst poradnika, suplement dotyczący minerałów 3T (cyny, tantalu i wolframu) oraz suplement dotyczący złota.
Wytyczne mogą być pomocne przy przeprowadzaniu przez przedsiębiorstwa analizy due diligence jako podstawy odpowiedzialnego zarządzania łańcuchem dostaw minerałów pochodzących z obszarów objętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.
W związku z pandemią COVID-19 OECD opublikowała notę dotyczącą minerałów konfliktowych - do pobrania poniżej.
Więcej informacji na stronie OECD.
Od 1 stycznia 2021 r. nowe obowiązki dla unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw
1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie nowe obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw, spoczywające na przedsiębiorstwa z UE importujących cynę, tantal i wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka. Obowiązki te ustanowione zostały rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/821 z dnia 17 maja 2017 r.
Celem rozporządzenia UE jest:
- dopilnowanie, by unijni importerzy 3TG spełniali międzynarodowe normy odpowiedzialnego pozyskiwania określone przez OECD (Wytyczne OECD dotyczące należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw minerałów z obszarów objętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka),
- zagwarantowanie, by huty i rafinerie 3TG w UE i na świecie pozyskiwały materiały w sposób odpowiedzialny,
- wyeliminowanie powiązań między konfliktami a nielegalną eksploatacją minerałów,
- położenie kresu wykorzystywaniu i niegodziwemu traktowaniu społeczności lokalnych, w tym pracowników kopalni, a także wspieranie rozwoju lokalnego.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Finansów oraz na stronie Komisji Europejskiej.
Małe i średnie przedsiębiorstwa, a także inne podmioty, w których łańcuchu dostaw obecne są metale i minerały, a zwłaszcza, cyna, tantal, wolfram i złoto zachcęcamy do zapoznania się Programem Komisji Europejskiej Due Diligence Ready!.
Jest to to stworzona przez Komisję Europejską platforma internetowa, która ma promować odpowiedzialne zaopatrzenie w metale i minerały. Dzięki temu programowi, przedsiębiorcy zyskają wsparcie dla stosowania należytej staranności i prowadzenia odpowiedzialnego zaopatrzenia. Inicjatywa ta pomoże podmiotom objętym wymogiem regulacyjnym, Rozporządzeniem UE w sprawie minerałów z regionów ogarniętych konfliktem, w realizowaniu zobowiązań prawnych.
Platforma Due Diligence Ready! w pełni działa w języku polskim i zawiera m.in. następujące elementy:
- informacje ogólne
- wyjaśnienie należytej staranności
- webinary i inne materiały szkoleniowe
- zestaw narzędzi do należytej staranności
Materiały
OECD note COVID-19 Call to Action for Responsible Mineral Supply ChainsOECD-note_COVID-19-Call-to-Action-for-Responsible-Mineral-Supply-Chains.pdf 0.15MB Ulotka OECD nt. Wytycznych dla sektora minerałów konfliktowych-ENG
Brochure_OECD-Responsible-Mineral-Supply-Chains.pdf 0.80MB Wytyczne OECD Minerały konfliktowe v.2013
Wytyczne_OECD_Minerały_konfliktowe_PL_2013.pdf 1.52MB OECD Due Diligence Guidance Minerals Third Edition
OECD-Due-Diligence-Guidance-Minerals-Third_Edition.pdf 1.52MB Zalecenie KE nr 1149-2018 obszary konfliktowe
Zalecenie_KE_nr_1149_2018_obszary_konfliktowe.pdf 0.48MB ROZPORZĄDZENIE KE 2019-429 dot. należytej staranności w łańcuchu dostaw 3TG
ROZPORZĄDZENIE_KE_2019_429_dot_nalezytej_starannosci_w_łancuchu_dostaw_3TG.pdf 0.39MB