W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Smart city to nie tylko chwytliwy slogan”, czyli dyskusja o cyberbezpieczeństwie miast na Szczycie Cyfrowym ONZ

06.12.2021

Jak technologia wpłynie na rozwój miast? Czym jest miasto odporne i jak je budować? Jak sprawić, by transformacja cyfrowa była sprawiedliwa, zrównoważona, bezpieczna i włączająca? Na te pytania poszukiwali odpowiedzi uczestnicy dyskusji „Cyberbezpieczne miasta przyszłości”. Debata odbyła się w poniedziałek podczas Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach. O technologiach cyfrowych w miastach będzie także mowa podczas Światowego Forum Miejskiego (WUF) w czerwcu 2022 roku w Katowicach.

Szczyt Cyfrowy IGF2021

Dyskusję otworzyła Izabela Albrycht, reprezentująca Instytut Kościuszki. Jej zdaniem technologie cyfrowe mają dwa oblicza.

Mają one ogromny potencjał do pozytywnych zmian, ale mogą też zwiększać nierówności

– zaznaczyła Izabela Albrycht. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być to, że nie każdy ma dostęp do takich technologii albo umiejętności, by z nich korzystać.

Na zagrożenia zwróciła uwagę także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. W jej ocenie pandemia spowodowała, że coraz więcej spraw chcemy załatwiać online. To z jednej strony powoduje rozwój technologii cyfrowych, a z drugiej wiąże się z zagrożeniami, dotyczącymi choćby bezpieczeństwa danych.

Wiceszefowa MFiPR mówiła także o miastach inteligentnych (smart cities).

Smart city to nie tylko chwytliwy slogan czy nowinki technologiczne. To znacznie szersze pojęcie, które zawiera w sobie także bezpieczeństwo gospodarcze, umiejętność reagowania w sytuacjach kryzysowych, troskę o środowisko czy dostępność dla różnych grup, na przykład osób z niepełnosprawnościami

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Temat miasta inteligentnego rozwinął Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice.

Naszym celem jest wprowadzenie inteligentnych rozwiązań w jak największej liczbie obszarów. Patrzymy na ten proces jak na inwestycję, a nie wydawanie pieniędzy

– mówił. Przykładem takiego rozwiązania w stolicy województwa śląskiego jest system KISMIA. Wykorzystuje on sztuczną inteligencję i monitoring do wykrywania na przykład kolizji, bójek czy innych sytuacji zagrożenia życia.

Dzięki temu nie musimy zatrudniać 20 ludzi do obserwacji 300 kamer. Potrzebujemy dwóch lub trzech. Będziemy ten system rozwijać

– zapewnił Stachura.

W tej części dyskusji zabrała głos także Shipra Narang Suri z UN-Habitat. Według niej w centrum dyskusji o miastach inteligentnych powinien być zawsze człowiek, a nie technologia.

Kamil Wyszkowski, dyrektor zarządzający w UN Global Compact Polska, podkreślał rolę nowych technologii w oszczędzaniu energii. Ocenił też, że jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi musimy się zmierzyć, jest brak równości w dostępie do internetu.

Mamy na świecie 4,9 miliarda osób, które są online i 2,9 miliarda offline. To jest pilny problem do rozwiązania

– powiedział.

Evangelos Ouzounis z Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa przedstawił kilka rad dla samorządów, które pomogą im uniknąć niebezpieczeństw związanych z rozwojem technologii cyfrowych.

Po pierwsze, miasto musi w swojej polityce uwzględniać podatność na cyberataki. Po drugie, powinno mieć strategię cyberbezpieczeństwa i plan na sytuację kryzysową. Po trzecie, powinno robić analizę ryzyka, która pozwalać priorytetyzować działania. Po czwarte, miasta muszą stworzyć odpowiedni zespół, który szybko i profesjonalnie zareaguje na kryzys

– zaznaczył Ouzonis.

Katarzyna Smętek, reprezentująca Radę Młodych WUF, podkreślała, że żyjemy w uprzywilejowanej części świata.

W Polsce więcej niż 90 procent młodych ludzi ma przynajmniej jedno konto w mediach społecznościowych. Korzystamy z internetu nie tylko w celach rozrywkowych, ale także do nauki. Młodzi ludzie to często cyfrowi nomadzi. Ale nie wszędzie tak jest. Sprawiedliwa transformacja nie dotyczy tylko ekologii, ale też nowoczesnych technologii

– oceniła Smętek.

Z kolei Andrew Roberts ze Smart City Center of Excellence Uniwersytetu Technologicznego w Tallinie skupił się na bezpieczeństwie danych.

Aplikacja antycovidowa w Estonii powstała w partnerstwie z firmami, które mają duże doświadczenie w projektowaniu rozwiązań kryptograficznych i chroniących prywatność

– zaznaczył Andrew Roberts.

Dyskusja o cyberbezpieczeństwie podczas IGF została zorganizowana z inicjatywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest wstępem do tematyki, która będzie poruszana w czerwcu 2022 roku w Katowicach. Wtedy w stolicy Górnego Śląska odbędzie się największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast – Światowe Forum Miejskie. Światowe Forum Miejskie odbywa się co 2 lata pod auspicjami ONZ – Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich. Organizatorami przyszłorocznej sesji WUF są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice. Wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Oprócz debaty, ministerstwo i Miasto Katowice promowali też Światowe Forum Miejskie na specjalnym stoisku, które odwiedzali uczestnicy IGF.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}