„Spotkajmy się w Polsce Wschodniej!”. Dobre praktyki w Rzeszowie
02.06.2023
Warsztaty dla beneficjentów programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) w Kielcach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzisiaj odwiedziliśmy Rzeszów. W spotkaniu z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami uczestniczyli wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej są już dostępne, a realizacja programu nabiera tempa. Uruchamiamy kolejne konkursy o dofinansowanie. Samorządy i przedsiębiorcy są największymi beneficjentami środków z Polityki Spójności. Cykl spotkań informacyjno-warsztatowych, organizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, daje im szansę na jeszcze lepsze przygotowanie się do sięgania po Fundusze Europejskie. Chcemy, aby uzyskane dofinansowania unijne jak najlepiej wspierały rozwój regionu
– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej jest najlepszym przykładem na to w jaki sposób zaprojektowana została Polityka Spójności. Dzięki wsparciu z budżetu Unii Europejskiej, w wysokości blisko 12 miliardów złotych, najbardziej potrzebujące go regiony Polski otrzymują możliwość rozwoju infrastruktury i transportu, przedsiębiorczości, sieci elektroenergetycznej dla dystrybucji zielonej energii oraz turystyki. W dobie aktualnych wyzwań to właśnie dzięki temu programowi mieszkańcy Podkarpacia będą mieć możliwość nie tylko na podniesienie poziomu swojego życia, ale przede wszystkim na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
– powiedziała Angela Martinez-Sarasola – kierowniczka Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
Mam bardzo osobisty stosunek do programu dedykowanego dla Polski Wschodniej. Pamiętam jak pracowałem przy jego budowie będąc sekretarzem stanu w ministerstwie rozwoju. Przy współpracy z panią Grażyną Gęsicką powstał bardzo potrzebny program dla pięciu regionów. Województwa te otrzymały szanse na wyrównanie swojego rozwoju gospodarczego. Przed każdą nową perspektywą finansową musimy zabiegać o jego kontynuację, ale mamy mocne wsparcie pani minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Ten program w ogóle miał szczęście do ministrów, przypomnę, że zajmował się nim również Adam Hamryszczak. Cieszę się z kolejnej edycji programu, który teraz nazywa się Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, bo są to strategiczne projekty teraz aż dla sześciu województw
– powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
Kolejne warsztaty odbędą się w Radomiu, Lublinie, Olsztynie i w Białymstoku.
Część warsztatową, skierowaną do firm i samorządów prowadzą eksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Instytucji Pośredniczących w programie.
W czasie spotkań będzie można zadawać pytania związane z przygotowywaniem wniosków o dofinansowanie oraz z warunkami pozyskania wsparcia. Harmonogram spotkań i formularz zapisów dostępne są na: www.warsztatyfepw.pl.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to kontynuacja wsparcia dla pięciu województw makroregionu – lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Nowością w tej edycji jest objęcie programem także części województwa mazowieckiego – z wyłączeniem Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kolejne środki na kluczowe inwestycje w przyspieszenie tempa rozwoju makroregionu. Warto je zainwestować, bo poprzednie edycje wsparcia dla Polski Wschodniej przyniosły bardzo dobre efekt
– podkreśliła wiceminister.
Obecnie trwają nabory w konkursach: Platformy startowe dla nowych pomysłów – konkurs dla ośrodków innowacji jako animatorów Platform startowych oraz Wzornictwo w MŚP.
W najbliższych tygodniach ruszą kolejne nabory w konkursach skierowanych między innymi do firm i samorządów. Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje w obszarach automatyzacji i robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesienią wystartuje konkurs dla start-upów, a pod koniec roku przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogli skorzystać z dedykowanych im pożyczek. Do JST zaś skierowane będą konkursy w obszarach adaptacji do zmian klimatu, zrównoważonej mobilności miejskiej, infrastruktury dróg wojewódzkich i zrównoważonej turystyki. W drugiej połowie roku wystartują konkursy FEPW na inwestycje ukierunkowane na czynną ochronę przyrody i różnorodności biologicznej w obszarach NATURA 2000.
Harmonogram naborów projektów dostępny jest na www.fepw.gov.pl/#Nabory wniosków.