W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie w ramach Platformy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

03.12.2019

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbywa się spotkanie dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego. Jego uczestnicy rozmawiają między innymi o otoczeniu prawnym projektów realizowanych dzięki PPP, a także finansowaniu takich projektów. Spotkanie otworzył wiceminister Waldemar Buda.

Wiceminister Waldemar Buda podczas spotkania w ramach Platformy PPP.

Dziś realizacja inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego jest ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu udaje się zrealizować wartościowe projekty. Ale w najbliższej przyszłości będzie to mechanizm bardzo istotny z punktu widzenia rozwoju samorządu. Wynika to między innymi z tego, że nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027 będzie nieco różniła się od obecnej, co będzie skłaniało do wykorzystywania innych form finansowania inwestycji publicznych – podkreśla Waldemar Buda, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. PPP.

Partnerstwo coraz popularniejsze

137 to liczba realizowanych w Polsce w latach 2009-2019 umów w ramach PPP, z czego 38 postepowań jest obecnie w toku. Aby przybliżyć instytucjom publicznym oraz partnerom prywatnym korzyści i wyzwania wynikające z partnerstwa publiczno-prywatnego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi działania edukacyjne i informacyjne. Wśród nich można wymienić między innymi organizację szkoleń, warsztatów i wizyt studyjnych, tworzenie analiz rynku, baz danych i zamówień, a także promocję dobrych praktyk.

Wśród projektów, podczas realizacji których podmioty skorzystały ze wsparcia Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, można wymienić na przykład budowę linii tramwajowej w Krakowie, mieszkań w Giżycku i Żorach czy stworzenie Staszowskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest coraz częściej wykorzystywane podczas realizacji projektów dotyczących usług społecznych, takich jak edukacja, ochrona zdrowia czy telekomunikacja. Dlatego opracowujemy modelowe rozwiązania, a także pokazujemy dobre praktyki PPP i wzorcowe projekty, z których będą mogły korzystać kolejne podmioty publiczne – mówi Lilianna Bogusz, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w MFiPR.

Platforma wiedzy o PPP

Jednym z takich narzędzi jest Platforma PPP. Jej misją jest wzmocnienie potencjału instytucji publicznych do dostarczania jakościowych, efektywnych kosztowo usług publicznych oraz infrastruktury, a także zwiększenie skuteczności i efektywności samorządów w realizacji projektów infrastrukturalnych dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. Na platformie można znaleźć rozwiązania problemów związanych z wprowadzaniem PPP, co ma na celu zwiększenie liczby projektów realizowanych w tej formule, ze szczególnym uwzględnieniem projektów hybrydowych, czyli współfinansowanych z funduszy UE. Członkami platformy są podmioty publiczne.

Więcej informacji: https://www.ppp.gov.pl/
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}