W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Ambasadorem Królestwa Danii

10.03.2020

Dzielimy się dobrymi praktykami, które można realizować w ramach programu Dostępność Plus. O doświadczeniach w realizacji programu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiała z Ole Egbergiem Mikkelsenem, ambasadorem Królestwa Danii.

minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i ambasadorem Ole Egberg Mikkelsen stoją, za nimi na ścianie portrety duńskiej pary królewskiej

Najlepszych rozwiązań na rzecz poprawy dostępności szukamy na świecie. Dania jako kraj skandynawski, mocno osadzony w kulturze budowania przestrzeni publicznej, przyjaznej obywatelom i uniwersalnego projektowania z pewnością może posłużyć nam jako źródło inspiracji i cennych doświadczeń.

Dania jest pionierem innowacji kierowanych do użytkowników. Jako pierwszy kraj na świecie uznała ten obszar za strategiczny i już w 2007 r. wprowadziła specjalny rządowy program na rzecz innowacji kierowanych do użytkowników z budżetem w wysokości 300 mln koron. Duńscy projektanci i inżynierowie niejednokrotnie udowodnili, że przedmioty czy przestrzeń stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnościami mogą być nie tylko dostępne, ale również przyjazne dla oka – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.

"Hygge" to określenie na uczucie szczęścia, ciepła, harmonii, komfortu i bezpieczeństwa. Duńczycy cieszą się z drobnostek, żyją wolniej i spędzają dużo czasu z bliskimi. Można powiedzieć, że "hygge" znalazło też swoje odzwierciedlenie w sposobie projektowania przestrzeni mieszkalnych i miejskich tak aby ludzie mogli cieszyć się z drobnostek, żyć bardziej komfortowo i bezpiecznie. To założenie jest bliskie koncepcji uniwersalnego projektowania.

Spotkania takie jak to dzisiejsze mogą być cennym źródłem inspiracji i wymiany poglądów na temat dostępności, w tym perspektyw jej rozwoju w wymiarze rynkowym – dodała szefowa resortu funduszy.

W spotkaniu minister z ambasadorem uczestniczyli także przedstawiciele duńskich firm i organizacji zainteresowanych innowacjami z zakresu uniwersalnego projektowania.
Minister Jarosińska Jedynak w listopadzie ubiegłego roku spotkała się w Warszawie z duńską parą książęcą, księciem Fryderykiem i księżną Marią Elżbietą. To spotkanie także było poświęcone tematowi dostępności, solidarności międzypokoleniowej i włączenia społecznego.

{"register":{"columns":[]}}