Spotkanie z ambasadorem Ukrainy w Polsce
30.01.2020
Współpraca transgraniczna pomiędzy Polską i Ukrainą oraz Strategia Karpacka to najważniejsze tematy rozmowy minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak i ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy. Była to pierwsza wizyta ambasadora w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej po objęciu przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak stanowiska szefowej resortu
Minister pozytywnie oceniła współpracę transgraniczną pomiędzy Polską i Ukrainą. Jarosińska-Jedynak odniosła się również do realizacji programu Polska-Białoruś-Ukraina w przyszłej perspektywie 2021-2027.
Będziemy kontynuować współpracę trójstronną w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina. 15 lat realizacji programu z Białorusią i Ukrainą pokazało, że taka formuła współpracy sprawdza się i przynosi korzyści wszystkim partnerom programu – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.
Minister podkreśliła, że takiego samego zdania jest Komisja Europejska, która nie tylko rekomenduje dalsze wdrażanie programu, ale też uważa go za jeden z największych sukcesów współpracy transgranicznej na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.
Kolejnym tematem rozmowy była Strategia Karpacka.
Polska zabiega o utworzenie unijnej strategii makroregionalnej dla obszaru Karpat. Strategia Karpacka może wpłynąć na wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności regionów karpackich.
Minister Jarosińska-Jedynak wyraziła zadowolenie z poparcia utworzenia Strategii Karpackiej przez rząd Ukrainy. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2018 r. przedstawiciele rządów Ukrainy, Węgier, Słowacji i Polski podpisali tzw. Deklarację Karpacką. Dokument umożliwił skierowanie wniosku o rozpoczęcie prac nad Strategią Karpacką do instytucji UE.
W trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2019 r. podsumowano dotychczasowe działania dotyczące przyjęcia strategii i zadecydowano o konieczności powołania Carpathian Executive Board. Zadaniem Rady będzie zaprogramowanie dalszych prac i omówienie przyszłych projektów. Strona ukraińska będzie uczestniczyć w radzie.
Starania państw regionu o utworzenie strategii dostrzegły też instytucje unijne. Inicjatywa Polski uzyskała pod koniec ubiegłego roku pozytywną opinię Europejskiego Komitetu Regionów. To pierwszy formalny krok do rozpatrzenia strategii przez instytucje unijne, czyli Radę Europy i Komisję Europejską, a w konsekwencji przydzielenie konkretnych kwot na programy związane z rozwojem i promocją Karpat w dziedzinie ochrony środowiska, rozwoju turystyki, podniesieniu konkurencyjność sektora rolno-spożywczego.