Spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego
31.03.2022
Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się dziś z Galliną Vincelette, dyrektor Banku Światowego (BŚ) na kraje UE. Rozmowy dotyczyły kryzysu migracyjnego oraz oferty wsparcia BŚ dla Polski. Rozmawiano także o współpracy w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.
Kluczowym wyzwaniem, z którym mierzymy się obecnie jest kryzys migracyjny, związany z napływem uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Polska przyjęła około 2,4 mln uchodźców
– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zdaniem wiceminister w przypadku dalszej intensyfikacji działań wojennych na Ukrainie liczba osób, poszukujących bezpiecznego schronienia w Polsce może się zwiększyć nawet do ok. 7 mln osób.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że skala migracji z Ukrainy powoduje ponoszenie dodatkowych kosztów przez budżet państwa. Sytuacja ta rodzi również problemy strukturalne związane m.in. z ryzykiem „przeciążenia” systemu usług publicznych, skuteczną integracją uchodźców na rynku pracy oraz mobilizacji przez samorządy dodatkowych zasobów mieszkaniowych i komunalnych.
Wiceminister wskazała, że naszym priorytetem jest pozyskanie wsparcia w postaci bezzwrotnych grantów, które umożliwiłoby bezpośrednie finansowanie pomocy dla uchodźców.
Wiceszefowa resortu przypomniała, że rozmawiamy z Komisją Europejską na temat większej elastyczności w wydatkowaniu środków z funduszy polityki spójności oraz poszukiwania dodatkowych niewykorzystanych rezerw.
Potrzeby jednak zdecydowanie przewyższają możliwości, jakimi aktualnie dysponujemy. Dlatego bardzo liczymy na komplementarne wsparcie w formie grantów ze strony państw-darczyńców, Banku Światowego oraz pozostałych międzynarodowych instytucji finansowych
– podkreśliła wiceminister.
Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyraziła zadowolenie ze współpracy pomiędzy Bankiem Światowym a Polską i realizowanych wspólnie inicjatyw.