Spotkanie z przedstawicielami Renew Europe
17.01.2025
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej gościło 16 stycznia 2025 r. delegację europosłów z grupy Renew Europe. Spotkanie miało na celu prezentację planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Było też okazją do debaty na temat przyszłości polityki spójności po 2027 roku. W rozmowach uczestniczył wiceminister Jan Szyszko.
Wiceszef MFiPR podkreślił, że Polska prezydencja w Radzie UE zbiega się w czasie z negocjacjami w sprawie przyszłości budżetu unijnego na lata 2028-2034.
Jak zaznaczył wiceminister, polityka spójności musi nadal odgrywać kluczową rolę w realizacji długoterminowych celów UE, w tym poprawy demografii, sprawiedliwej transformacji oraz wzmocnienia współpracy między rządami a samorządami, a także utrzymania europejskich wartości społecznych. Polityka ta musi jednak dostosować się do obecnych wyzwań i przyjąć odnowione podejście. Dzięki temu można wspólnie budować bezpieczną i odporną Europę przyszłości.
Wiceminister Jan Szyszko dodał, że ujednolicona strategia UE powinna wyznaczać kierunek rozwoju terytorialnego, integrując politykę spójności z innymi narzędziami UE, a jednocześnie zapewniając państwom członkowskim i regionom elastyczność w dostosowywaniu reform.
Priorytety MFiPR podczas polskiej prezydencji w Radzie UE
W najbliższych miesiącach Polska będzie współarchitektem nowego modelu budowania Funduszy Europejskich. Idziemy do tych rozmów z czterema priorytetami:
- utrzymanie równego rozwoju Unii Europejskiej, przy zachowaniu podmiotowej roli samorządów,
- powiązanie funduszy unijnych z europejskimi reformami, ale kluczowa decyzja dotycząca charakteru tych reform powinna pozostać w krajach członkowskich,
- bezpieczeństwo i inwestycje przy wschodniej granicy Polski i UE,
- wsparcie europejskiej produkcji i konkurencyjności, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw.