W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z uczestnikami Hackathon+ 2019

18.12.2019

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się spotkanie z drużynami, które w listopadzie wzięły udział w Hackathonie+, czyli dwudniowym turnieju programowania. Spotkanie miało charakter indywidualnych konsultacji zespołów z partnerami społecznymi i technologicznymi.

Spotkanie uczestników Hackathonu+ w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Tegoroczna edycja Hackathonu+ odbyła się 23 i 24 listopada. Podczas 24-godzinnej pracy drużyny biorące udział w zawodach miały za zadanie stworzenie aplikacji mobilnych i serwerów internetowych lub ich prototypów, dzięki którym będzie możliwe pokonywanie barier dostępności. Podczas finału turnieju zespoły zaprezentowały rozwiązania nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, lecz także dla seniorów, rodziców z małymi dziećmi, osób mających czasowe trudności na przykład w poruszaniu się i wolontariuszy chętnych do pomocy.

Innowacyjne pomysły

Pierwsze miejsce, nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych i wyróżnienie od firmy Google, zdobył zespół Hakje za aplikację Media+, która pomaga osobom z niepełnosprawnością słuchu w oglądaniu telewizji i słuchaniu radia. Drugie miejsce zajął zespół Fabryka Dobra, który zaprezentował aplikację WatchMen. Jej celem jest mierzenie poziomu głośności w pomieszczeniach. Została stworzona z myślą o ostrzeganiu osób niesłyszących, na przykład podczas ewakuacji. Pomysłodawcy tej aplikacji otrzymali 12 tysięcy złotych i nagrodę specjalną od firmy Orange. Trzecie miejsce przypadło drużynie Enable.it za aplikację see4me. To rozwiązanie dla osób niewidzących, które ostrzega przed przeszkodami na pokonywanej trasie. Jego autorzy otrzymali 8 tysięcy złotych i nagrodę specjalną od firmy Nokia. W Hackathonie+ wzięło udział ponad 100 osób podzielonych na 21 zespołów.

Ciąg dalszy nastąpi

18 grudnia w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się spotkanie dla drużyn biorących udział w Hackathonie+. Miało ono charakter indywidualnych konsultacji z partnerami społecznymi i technologicznymi, którzy mogą wesprzeć rozwój aplikacji i ich prototypów stworzonych podczas turnieju. W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele inkubatorów dostępności, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

To spotkanie organizujemy, aby porozmawiać z uczestnikami Hackathonu+ o potrzebach i wyzwaniach, które napotykają podczas wdrażania swoich pomysłów. Chcemy również opracować możliwie najlepsze modele wsparcia ich przedsięwzięć – mówi Rafał Sukiennik, dyrektor Departamentu Rozwoju Cyfrowego MFiPR.

Po spotkaniu konsultacyjnym pracownicy ministerstwa wraz z partnerami technologicznymi wybiorą jeden projekt, który otrzymam dodatkowe wsparcie mentorskie na kolejnych etapach rozwoju i wdrażania aplikacji.

Turniej Hackathon+ wpisuje się w założenia programu Dostępność Plus realizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
 

{"register":{"columns":[]}}