W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowiska Polski i Czech w sprawie przyszłości polityki spójności są bardzo zbieżne

09.10.2024

Przyszłość polityki spójności po 2027 r., wsparcie ze środków unijnych na odbudowę regionów zniszczonych przez powódź i polska prezydencja w Radzie UE - to główne tematy rozmów sektorowych minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z ministrem rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Petrem Kulhánkiem. W Pradze odbyły się IX polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.

Grupa ministrów z Polski i Czech stoi w trzech rzędach.

Polskie i czeskie stanowiska w kwestii przyszłości funduszy europejskich w perspektywie finansowej po 2027 r. są co najmniej w 95 proc. zbieżne. Opowiadamy się też za utrzymaniem  budżetu na politykę spójności co najmniej na dotychczasowym poziomie oraz za tym, żeby wsparcie dla regionów miało swoje mocne odzwierciedlenie w przyszłej perspektywie finansowej. Chcemy, żeby polityka spójności była tam bardzo widoczna. Nadmierna centralizacja funduszy unijnych, która w jakikolwiek sposób uszczuplałaby jej wymiar spójnościowy i regionalny, nie jest tym, za czym opowiadałyby się Polska i Czechy

- powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na spotkaniu z ministrem rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Petrem Kulhánkiem.

Podczas bilateralnych polsko-czeskich rozmów sektorowych omówiono też kwestię wzajemnej współpracy, w tym także wspólnych rozmów z Komisją Europejską, w sprawie pomocy dla tych regionów Polski i Czech, które ucierpiały podczas powodzi. Dotyczyłaby ona pozyskiwania funduszy unijnych, uelastyczniania procedur uruchamiania i przesuwania środków z polityki spójności na wsparcie dla samorządów z obu państw.  

Chcemy współpracować z Komisją Europejską, aby sprawnie przeprowadzić wszelkie niezbędne działania, które pozwolą na uruchomienie funduszy europejskich na odbudowę regionów dotkniętych powodzią. Cele Czech i Polski również w tej sprawie są bardzo zbliżone

- podkreśliła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Umacnianie współpracy bilateralnej

Polsko-Czeskie Konsultacje Międzyrządowe, którym wspólnie przewodniczyli premierzy Donald Tusk oraz Petr Fiala, to stały mechanizm współpracy politycznej obydwu państw. Odbywają się one cyklicznie od 2011 r. Ostatnia edycja konsultacji odbyła się w lipcu 2023 r. w Katowicach.

{"register":{"columns":[]}}