Startują kolejne projekty na polsko-słowackim pograniczu z programu Interreg Polska - Słowacja
08.04.2024
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, podpisał sześć umów o dofinansowanie dla projektów w transgranicznym programie Interreg Polska - Słowacja.
Łączna wartość dofinansowania to ponad 20 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Realizacja tych projektów ma ogromne znaczenie dla polsko-słowackiego pograniczna, które obfituje w cenne zasoby naturalne. Dlatego tak potrzebne jest wsparcie nowoczesnych narzędzi, które pozwolą łagodzić negatywne skutki zmian klimatu. Dofinansowania z Interreg pozwolą lepiej przystosować pogranicze do zmian klimatu i zwiększyć zdolność skutecznego reagowania lokalnych służb zarządzania kryzysowego. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo klimatyczne mieszkańców i turystów
- powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.
Przekrojowo o projektach
Projekty poprawią bezpieczeństwo klimatyczne mieszkańców i turystów odwiedzających polsko-słowackie pogranicze. Zwiększą odporność regionu na klęski żywiołowe. Jeden z projektów pomoże chronić przyrodę i zachować różnorodność gatunków na pograniczu. Pozwolą m.in. wzmocnić infrastrukturę zabezpieczającą przed osuwiskami drogę wojewódzką nr 971 na odcinku Krynica Zdrój – Piwniczna oraz drogę wojewódzką nr 894 na odcinku Lesko-Hoczew-Czarna.
Dofinansowane projekty obejmują także doposażenie współpracujących ze sobą jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z gmin: Ochotnica Dolna oraz Ochodnica i Wielka Frankowa na Słowacji.
Kolejny dofinansowany projekt to 62 testy możliwości wykorzystania nowoczesnych metod, by zapobiegać skutkom osuwisk, powodzi i katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza i wody. Projekt prowadzony wspólnie przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Żylińskim w Żylinie.
Ponadto Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych we współpracy z łącznie 18 partnerami z Polski i Słowacji planują wypracować wspólny model zarządzania populacją dużych drapieżników, które żyją na terenie pogranicza, tj. niedźwiedzia, wilka i rysia.
Kolejny nabór na projekty z zakresu klimatu planujemy uruchomić już jesienią tego roku.
Więcej na: www.interreg.gov.pl.
Materiały
Lista projektów -podstawowe informacjeLista_projektów_podstawowe_informacje.docx 0.01MB