Startuje projekt Dostępna Szkoła
30.09.2020
Startuje projekt Dostępna Szkoła. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest likwidacja barier z obszaru dostępności w szkołach podstawowych każdego typu. Projekt realizowany jest przy wsparciu programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój. W czwartek, 1 października br. o godzinie 13.00 odbędzie się konferencja prasowa pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, na której ogłoszona zostanie inauguracja projektu, szczegółowe zasady konkursu i najważniejsze terminy.
Projekt "Dostępna Szkoła" jest realizowany jako pilotaż działania „Szkoła bez barier – program Dostępność Plus” przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. Jego główną osią jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły, który będzie wyznaczał standardy dostępności w różnych obszarach i przetestowanie go w szkołach podstawowych. Na ten cel zostało przeznaczone 40 mln zł w formie grantów, które zostaną przekazane wyłonionym w konkursie organom prowadzącym szkoły.
Model Dostępnej Szkoły
Dokument został opracowywany przez ekspertów z zakresu dostępności z całej Polski w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz promowania edukacji włączającej w Polsce. Model uwzględnia cztery obszary działania:
- architektoniczny
- techniczny
- edukacyjny i społeczny
- proceduralny i organizacyjny
Rekrutacja
Nabór wniosków zaplanowany jest na drugą połowę października. Mogą je składać wyłącznie organy prowadzące szkoły podstawowe. W rekrutacji wybranych zostanie minimum 30 organów prowadzących dla 60 szkół podstawowych, w których zostanie zwiększona dostępność zgodnie ze standardami Modelu Dostępnej Szkoły.
Granty
Grantem objęte zostaną szkoły podstawowe publiczne i niepubliczne wszystkich typów, w tym, ogólnodostępne, integracyjne oraz specjalne. Wysokość grantu dla jednego organu prowadzącego będzie wynosić od 500 tys. do 1 350 000 zł. W rekrutacji będzie można zgłosić od jednej do trzech podległych placówek. Wsparciem zostaną objęte w szczególności podmioty z mniejszych ośrodków (organy prowadzące zarejestrowane w miejscowości do 50 tys. mieszkańców) oraz organy prowadzące zgłaszające do udziału w projekcie więcej niż jedną placówkę.
Poza wsparciem finansowym, grantobiorcy mogą liczyć również na pomoc w następującym zakresie:
- doradztwo i szkolenie kadry zarządzającej organów prowadzących oraz szkół w zakresie dostępności i tworzenia Indywidualnych Planów Poprawy Dostępności,
- przeprowadzenie profesjonalnych audytów dostępności szkół,
- udostępnienie narzędzia do samodzielnej oceny poziomu dostępności szkół,
- doradztwo w zakresie zasad wydatkowania i rozliczenia grantu.
Harmonogram
Szczegółowy harmonogram działań, regulamin konkursu oraz procedura oceny i wyboru organów prowadzących zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu w dniu 1 października br. oraz zaprezentowane podczas konferencji.