W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia Karpacka jest w interesie całej Europy

10.11.2021

Strategia Karpacka zacieśni współpracę między krajami i regionami naszej części Europy. Docelowo ma stać się unijną strategią makroregionalną, co oznacza, że powstanie po uzgodnieniach pomiędzy Komisją Europejską a krajami karpackimi. Polska zainicjowała prace nad dokumentem, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przewodzi w działaniach na rzecz tej inicjatywy.

Na grafice po lewej stronie zdjęcie portretowe ministra Grzegorza Pudy. Po prawej tekst: "Strategia Karpacka zacieśni współpracę między krajami i regionami naszej części Europy. Będzie kołem zamachowym dynamicznego i zrównoważonego rozwoju przy poszanowaniu unikalnych walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru - minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda"

Karpaty mają ogromny potencjał, który dzięki współpracy ponad granicami państw, możemy lepiej wykorzystać. Dlatego, tak ważne jest, aby powstała strategia makroregionalna UE dla Karpat. Strategia Karpacka wzmocni konkurencyjność i atrakcyjność regionu oraz ograniczy odpływ mieszkańców przez podniesienie jakości ich życia. Będzie kołem zamachowym dynamicznego i zrównoważonego rozwoju przy poszanowaniu unikalnych walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru

- mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Polska podjęła już wiele kroków na rzecz powstania Strategii Karpackiej.

Początkiem starań była ogłoszona w 2003 roku „Konwencja Karpacka”. Umowę o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat podpisało siedem państw regionu karpackiego: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Ukraina.

W 2018 r. z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele Węgier, Ukrainy, Słowacji i Polski podpisali Deklarację Karpacką. Pozwoliło to na rozpoczęcie prac nad przygotowaniem makroregionalnej strategii dla Karpat na forum Unii Europejskiej.

Aby ułatwić i przyspieszyć ten proces Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zainicjowało powołanie Karpackiej Rady Wykonawczy. Celem Rady jest wniesienie tematu strategii makroregionalnej dla Karpat na agendę Rady UE oraz jednogłośne jej poparcie przez wszystkie kraje karpackie.

Idea działania Rady jest taka, że każdy kraj w swoim zakresie i na różnych płaszczyznach lobbuje za przyjęciem strategii, tak żeby wspólnymi siłami uzyskać efekt kuli śniegowej i zdobywać coraz to nowych zwolenników

– wyjaśnia Grzegorz Puda.

Aktywnym podmiotem w tym procesie jest Europejski Komitet Regionów. Efektem jego działań są deklaracje regionów karpackich dotyczące wsparcia inicjatywy powołania strategii.

Czas pandemii utrudnia normalną współprace międzynarodową i międzyregionalną. MFiPR wykorzystało ten okres do przeprowadzenia analiz, na podstawie których będziemy podejmować dalsze działania. W maju i w czerwcu 2021 r. sekcja Polska Regional Studies Association przeprowadziła badanie wśród interesariuszy makroregionu Karpat z Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji, Węgier, Czech oraz Mołdawii i Serbii. Analiza wskazała na aktualność priorytetów strategii.

Cieszy fakt, że zainteresowanie podobnymi zagadnieniami uzyskaliśmy od przedstawicieli różnych sektorów i szczebli zarządzania. Liczę, że to daje nam dobrą podstawę do przygotowania wspólnych projektów pilotażowych, a następnie ich realizacji

– dodał minister.

Obecnie celem działań Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pozostaje uzyskanie poparcia wszystkich krajów karpackich, w tym rządu rumuńskiego.

Nadal przekonujemy naszych partnerów w Europie do współpracy przy projekcie strategii. Tylko jednomyślność na poziomie Rady Unii Europejskiej pozwali na formalne uruchomienie procesu przyjęcia Strategii Karpackiej jako piątej makroregionalnej strategii Unii Europejskiej

– zaznacza szef resortu funduszy i polityki regionalnej.

{"register":{"columns":[]}}