Strategia Karpacka szansą na rozwój regionu
29.03.2019
O przyszłości współpracy terytorialnej w Karpatach oraz źródłach finansowania projektów w nowej perspektywie finansowej mówił wiceminister Adam Hamryszczak podczas I Konferencji Rocznej Euroregionu Karpackiego zorganizowanej 29 marca br. w Rzeszowie.
- Celem Polski jest przyjęcie Strategii Karpackiej jako piątej unijnej strategii makroregionalnej – mówił wiceminister Hamryszczak.
Uzasadniając potrzebę nowej strategii, wiceminister dodał, że wzmocni ona znaczenie i rozpoznawalność Karpat w wymiarze geopolitycznym. Będzie ona stabilizować system wdrażania wspólnych projektów, zwiększy dostęp do unijnych źródeł finansowania oraz pozwali na wzmocnienie współpracy z krajami spoza UE, zwłaszcza z Ukrainą – wymieniał Hamryszczak.
Zaznaczył, że warunkiem przystąpienia do prac nad Strategią Karpacką na forum Unii Europejskiej jest przyjęcie konkluzji w tej sprawie przez Radę UE. Hamryszczak wyjaśnił, że stąd starania Polski o włączenie tematu strategii w program kolejnych prezydencji w Radzie UE.
Podsekretarz stanu A. Hamryszczak odniósł się także do możliwości utworzenia programu operacyjnego UE dla Karpat.
- Chcemy zwiększenia jednorodności terytorialnej programów Interreg. Dążymy do uczynienie z Interreg jednego z instrumentów realizacji Strategii Karpackiej. Rozważamy dołączenie Polski do kolejnej edycji programu współpracy terytorialnej Węgry-Słowacja-Rumunia-Ukraina – mówił wiceminister.
Jak zaznaczył A. Hamryszczak, chcemy jednocześnie kontynuować dotychczasowe programy Polska-Słowacja oraz Polska-Białoruś-Ukraina.
W swoim wystąpieniu wiceminister wspomniał również o proponowanych przez KE zmianach w programach współpracy terytorialnej UE w nowej perspektywie. Jako najważniejszą z nich Hamryszczak wymienił mniejszy budżet Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Interreg.
- Ostatnia modyfikacja:
- 01.04.2019 10:16 Beata Pondo
- Pierwsza publikacja:
- 01.04.2019 10:16 Beata Pondo